Б ританското разузнаване разсекрети част от признанията на съветският агент Ким Филби, които той прави през 1963 г. Филби е един от най-известните шпиони от времето на Студената война. Малко след като дава тези показания, той бяга в Москва, където остава до края на живота си като консултант на КГБ.
Кои са най-известните шпиони в историята
Разсекретеният текст от 11 януари 1963 г. съдържа думите на Филби, че влизането му в редиците на служителите на ОГПУ - специален орган на съветската държавна сигурност, не означавало за него безусловно съгласие с всичко, което прави съветското разузнаване.
Ким Филби оглавява отдела за контраразузнаване на британското разузнаване MI6 в края на 40-те години и води живота на двоен агент дълго време.
"Никой от служителите на ОГПУ, с които имах връзка, никога не се се опитвали да получи от мен уверения за пълна вярност", казва той по време на признанията.
"Накратко, аз влязох в ОГПУ така, както някой постъпва на служба в армията. Вероятно много британски войници, които са се подчинявали на заповедите в битката при Пащендейл [битка по време на Първата световна война, в която британската армия търпи огромни загуби], в същото време са били убедени в несъстоятелността и погрешността на тези заповеди.
Ким Филби дава тези показания пред своя приятел и бивш колега от MI6 Никълъс Елиът, в Бейрут, където Филби е кореспондент на няколко британски издания.
Той прави признания как е бил вербуван от съветското разузнаване през 1934 г. по време на среща в лондонския Риджънтс парк с човек, когото нарича Ото и който всъщност е резидентът на съветското разузнаване във Великобритания Арнолд Дейч.
През 1963 г. британското разузнаване възнамерявало да изпрати свой следовател, който да разпита Филби в Бейрут, но контраразузнаването MI6 смята, че Филби, като двоен агент, ще бъде по-откровен в разговор с бивш колега.
Ким е роден в Индия, в семейството на британски служител, работил в колониалната администрация. Той получава образование в частно училище в Англия и се записва в университета в Кеймбридж.
В своите показания Филби говори за това как Арнолд Дейч на първата им среща в лондонския парк му е доказал, че човек с такива роднински връзки и произход може да направи повече за комунизма, отколкото обикновен член на партията или неин симпатизант.
Ким Филби е най-успешният от петимата британски комунисти, шпионирали за Москва - известни като "Кеймбриджката петорка".
Путин поздрави 90-годишен шпионин
Филби признава на Елиът, че една от първите задачи, които получил, е да състави списък на симпатизанти на компартията в Кеймбридж. Според Филби, когато предал списъка на Дейч, той избрал Гай Бърджис и Доналд Маклейн за по-нататъшно наблюдение и вербуване.
"Аз бях за привличането на Доналд, но имах силни възражения срещу Гай заради неговата небрежност", казва Филби. Възраженията му обаче са отхвърлени и Бърджис и Маклейн са вербувани. През 1951 г. и двамата бягат в СССР, след като Филби ги предупреждава, че са заподозрени.
Разсекретеният текст от признанията на Филби завършва с историята на последната му среща с Ото, когато той, нарушавайки всички обичайни правила на конспирация, се обажда по телефона и му съобщава, че скоро ще бъде в дома му. „Той пристигна много развълнуван и с куфар в ръка - разказва Филби.“ Обади се от моя телефон и си поръча самолетен билет до Париж за следващата сутрин. Никога повече не го видях.“
Приложени към признанието, ръкописни коментарни бележки показват, че този епизод е от 1936 г., въпреки че според други документи, Дейч напуска Великобритания година по-късно.
Филби е под подозрение от 1951 г., но продължава да заема важни постове в британското контраразузнаване поради некомпетентността на ръководството, което не може да повярва, че Филби може да е предател.
През 1955 г. подозренията срещу него за шпионаж са официално свалени.
През 1963 г. Елиът пристига в Бейрут, където Филби тогава е кореспондент на британски вестници и изисква лична среща с него, по време на която му предлага имунитет от наказателно преследване в замяна на завръщане в Лондон и пълно признание.
Филби обаче печели време, давайки показания с незначителни факти и на 23 декември 1963 г. бяга от Ливан на борда на съветски търговски кораб.
Като се има предвид колосалният скандал, който би последвал, ако Филби бе разобличен като съветски шпионин, и който значително би навредил на репутацията на разузнавателните служби и на Министерството на външните работи, има основание да се смята, че британското разузнаване знае за плановете за бягство на Филби и дори ги улеснява, отелязва "Гардиан".
От публикуваните документи също става ясно, че резидентът на съветскотто разузнаване Арнолд Дейч се е опитал да използва семейните си връзки със своя братовчед Оскар Дейч, милионер и собственик на кина „Одеон“, за да прикрие шпионската си дейност във Великобритания.
Оскар Дейч, вероятно без да знае за връзките на Арнолд със съветското разузнаване, пише писмо до Министерството на вътрешните работи през 1936 г., с което уведомява, че възнамерява да наеме Арнолд Дейч като психолог с годишна заплата от 250 британски лири, за да проучва причините за популярността на определени филми.
Молбата на милионера обаче е отхвърлена с мотива, че е лесно да се намери британски психолог за този пост.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!