Виновните получиха по две години затвор - максималната присъда за предизвикване на смърт поради небрежност. Тя може да бъде обжалвана.
На 3 декември 40 тона метилизоцианат изтекоха от завода за пестициди "Юниън Карбайд" в Бопал в Централна Индия по технологични причини и предизвикаха гибелта на повече от 15 250 души.
Три хиляди загинаха в деня на трагедията, останалите - през следващите дни.
Заводът произвеждал популярния в онези години инсектицид Севин. Точните причини за случилото се не са ясни до ден днешен. Има версии за грубо нарушаване на технологичната дисциплина, но и за саботаж.
Според правозащитни организации обаче броят на жертвите е 25 хиляди. Твърди се, че засегнати по някакъв начин са между 150 и 600 хиляди души.
Катастрофата се смята за най-голямата индустриална трагедия в историята.
Съдът в Бопал взе решение, след като изслуша показанията на 178 свидетели и прегледа над 3 хил. документи.
Андерсън живее в САЩ и досега индийските власти не успяват да издействат екстрадирането му.
Хиляди други хора все още са със здравословни проблеми заради инцидента, а на мястото на изоставения химкомбинат, произвеждал пестициди, се смята, че все още има 25 хил. тона токсични отпадъци.
Местните жители недоволстват и защото са убедени, че изплатените от "Юниън карбайд" обезщетения на стойност около 500 млн. долара са достигнали само до част от пострадалите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!