С амо часове след като в понеделник бе съобщена смъртта на папа Франциск, започнаха и спекулациите кой от кардиналите му най-вероятно ще го наследи, пише Newsweek.
Близо 1,4 милиарда католици по света потънаха в скръб, след като Ватиканът потвърди, че 88-годишният папа е починал след седмици на влошено здравословно състояние. Неговата смърт оставя притеснение в ръководството на Католическата църква, която сега трябва да избере нов духовен водач.
Няколко висши духовници вече се спрягат като възможни наследници, но букмейкърите сочат двама кардинали с ниски коефициенти: Пиетро Паролин и Луис Антонио Тагле.
Who Will Replace Pope Francis? Two Favorites Emerge - Newsweek https://t.co/0UqAirPVE6
— Dani 💙 (@primuslune) April 22, 2025
Защо това има значение
Аржентинският понтифик оглавяваше Католическата църква в продължение на 12 години — време, белязано от сериозни предизвикателства. Той се изправи пред скандали със сексуални посегателства от страна на духовници по целия свят, както и срещу обвинения, че не е направил достатъчно, за да се противопостави на бруталната военна диктатура в Аржентина, когато е оглавявал ордена на йезуитите в периода 1973–1979 г.
Ръководството му беше донякъде противоречиво: той бе смятан за модерен и толерантен понтифик, което понякога предизвикваше гнева на по-консервативните членове на църквата. Например, папа Франциск прие далеч по-благосклонна позиция спрямо хомосексуалните от своите предшественици — дори стигна до уволнението на анти-ЛГБТ епископ в Тексас. Въпреки това либералните му възгледи имаха своите граници: той продължаваше да счита хомосексуалността за грях и предизвика остра критика, когато сравни аборта с „вербуването на наемен убиец“.
Следващият папа ще трябва да върви по същата трудна пътека, като се опита да обедини всички крила на църквата, дори когато броят на вярващите в много части на света намалява.
Какво трябва да знаем
Следващият папа ще бъде избран от група висши духовници, известна като Колегията на кардиналите. Тайната процедура, известна като конклав, ще се проведе при затворени врати в Сикстинската капела във Ватикана. Кардиналите няма да имат контакт с външния свят по време на обсъжданията — капелата ще бъде проверена за подслушвателни устройства, а всички мобилни телефони ще бъдат отнети.
Кардиналите ще разговарят и ще гласуват, като междувременно ще почиват, ще се молят, ще участват в литургии и ще приемат храна. За да бъде избран новият папа, кандидатът трябва да получи мнозинство от две трети от гласовете. Ако това не се случи след 30 рунда, се преминава към обикновено мнозинство.
След всяко гласуване бюлетините се изгарят, като към дима се добавят химикали, които го оцветяват — по този начин външният свят разбира дали е постигнат резултат. Черен дим означава, че все още няма избран папа, докато бял дим показва, че нов понтифик е посочен.
След това избраният кандидат бива попитан дали приема поста. Ако отговори утвърдително, облича традиционната бяла сутана и калимявка, преди да бъде представен пред събралото се множество пред базиликата „Свети Петър“.
Кардинал Луис Антонио Тагле се очертава като ранен фаворит за следващ папа, като букмейкърите дават коефициент 3 към 1. Кардинал Пиетро Паролин получава коефициент 4 към 1.
Платформата за прогнозиране Polymarket следи възможните кандидати. За разлика от букмейкърите, те определят шансовете на Паролин на 37%, а на Тагле — на 32,8% към понеделник сутрин.
Следващите двама кандидати изостават значително: кардинал Петер Ердо с 7,2% и кардинал Питър Търксон с 5,9%, според данните на Polymarket.
Ватиканът публикува духовното завещание на папа Франциск
Кой е Пиетро Паролин?
Пиетро Паролин, 70-годишен италианец, е работил в тясно сътрудничество с папа Франциск и е бил негов държавен секретар. Подобно на своя ментор, той се смята за умерен духовник, макар че според някои информации е по-консервативен от Франциск, особено по отношение на хомосексуалните отношения. Когато Ирландия легализира еднополовите бракове през 2015 г., Паролин нарече това „поражение за човечеството“.
Паролин бе сред висшите духовници, които в събота се срещнаха с вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс. Ватиканът по-късно съобщи, че по време на срещата е имало „обмен на мнения“.
🇮🇹 Pietro Parolin (Italia, 70)
— Jaime Ruix (@JaimeRuix) April 21, 2025
Secretario de Estado del Vaticano. Moderado, con experiencia en acuerdos como el de China. Su habilidad diplomática lo posiciona como opción de consenso. pic.twitter.com/j6ZueqJy4q
Кой е Луис Антонио Тагле?
Луис Антонио Тагле, на 67 години, е един от най-младите кандидати за папския престол. Родом от Филипините, той би бил първият понтифик от Югоизточна Азия.
Той също се смята за относително либерален и е заявявал, че Католическата църква е прекалено сурова към разведени двойки и хора в хомосексуални връзки. Въпреки това се противопоставя на абортите.
Save me Luis Antonio Tagle save me pic.twitter.com/sf8nYlNSsq
— Scott (@CaatholicGuilt) April 21, 2025
Какво казват хората
Ватиканът публикува съобщение в X, в което се казва:
В 9:45 ч. в понеделник кардинал Кевин Фарел, камерленго на Апостолическата камара, произнесе следните думи в Санта Марта:
"Скъпи братя и сестри, с дълбока тъга трябва да съобщя за смъртта на нашия Свети отец Франциск. В 7:35 тази сутрин епископът на Рим, Франциск, се върна в дома на Отца. Целият му живот беше посветен на служба на Господа и на Неговата Църква. Той ни научи да живеем с ценностите на Евангелието с вярност, смелост и всеобща любов, особено в защита на най-бедните и маргинализираните. С дълбока благодарност за примера му на истински ученик на Господ Исус, поверяваме душата на папа Франциск на безкрайната милостива любов на Единия и Триедин Бог."
4422 дни служба: Как папа Франциск промени Ватикана и света
Какво следва
Католиците по света ще продължат да скърбят за смъртта на папата. Очаква се тялото му да бъде изложено за поклонение преди да бъде положено в последния си покой.
Междувременно членовете на Колегията на кардиналите ще се подготвят за изтощителния процес на избор на нов понтифик. Когато конклавът започне, огромни тълпи и представители на световните медии ще се съберат, за да наблюдават струящия се оцветен дим, докато чакат вестта, че е избран нов папа.
Не пропускайте още от Vesti.bg:
Най-големите залежи в Европа: Кой ще добива литий в Украйна