С поред ново проучване хората с дълъг COVID могат да изпитват умора и болка след продължителни периоди на упражнения, за което са отговорни биологичните промени в организма.
Шокиращите констатации идват в момент, когато JN.1 - подвариант на Омикрон - се разпространява все по-упорито.
Експертите заявиха, че от дългия COVID в организма може да се образува тежки мускулни увреждания, митохондриални проблеми и микросъсиреци, което създава проблеми на тези, които тренират ежедневно.
"Това наистина потвърждава, че следствие на болестта се случва нещо нередно вътре в организма", коментира д-р Роб Вуст, автор на проучването от Свободния университет в Амстердам.
Министерството на здравеопазването и човешките ресурси на Съединените щати е изчислило, че от 7,7 до 23 милиона американци са развили дълъг COVID в някакъв момент от пандемията, а много от тези хора са съобщили, че изпитват влошаване на симптомите след физически упражнения.
Проучването на Вуст е публикувано в списание Nature Communications. То е проведено сред 25 пациенти с дълъг COVID, които са имали проблеми след физически упражнения, и 21 души, които са имали дълъг COVID, но са се възстановили напълно.
Според проучването всички пациенти са били здрави и в добра физическа форма преди да се заразят с вируса. Всички те са били в трудоспособна възраст.
Two Covid symptoms to watch out for after exercise as new JN.1 variant rips through USA https://t.co/6OSVVOdfJw
— Gregg Toney (@gatgman) January 10, 2024
Всеки от участниците е прекарал около 15 минути на велотренажор и са му взети кръвни проби и биопсия на скелетните мускули преди и след изпълнението на задачата.
Проучването установява, че средно хората с дълъг COVID са имали по-нисък капацитет за упражнения от здравите участници.
Изследователите открили, че хората с дълъг COVID имат по-голям дял бели влакна в мускулите си - влакна, които съдържат по-малко структури, произвеждащи енергия, известни като митохондрии, в клетките си.
Вуст коментира, че тези открития биха могли да обяснят, защо хората с дълъг COVID имат по-малък капацитет за физически упражнения.
Епидемиологът д-р Христиана Бацелова с ценни съвети как да различим COVID-19 от грипа
Проучването е установило също, че хората с дълъг COVID имат повече струпвания на протеин, наречен амилоид, в скелетните си мускули, но няма доказателства, че тези "микросъсиреци" блокират кръвоносните съдове. Освен това участниците с дълъг COVID са имали много повече увреждания на тъканите след тренировка и признаци, че организмът се опитва да ги възстанови.
"Това може да обясни например мускулните болки, които тези пациенти изпитват след упражнения", коментира експертът.
Той добавя, че хората с дълъг COVID не трябва да се подлагат на интензивни упражнения: "Това уврежда мускулите ви, влошава метаболизма ви и може да обясни, защо усещате мускулна болка и умора до седмици след упражнението."
Проучването предполага, че леченията, които подобряват митохондриалното здраве, биха могли да бъдат от полза за хората с дълъг COVID.
Статията има информативен характер. Консултирайте се с Вашия лекар, ако имате притеснение за здравето си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!