Д алеч от фронтовата линия на Украйна между Москва и Киев се води друга война - с думи вместо с оръжие. Действието се развива на хиляди километри в Африка - континент, на който конфликтите не са чужди.
Това обаче е война на дипломацията, в която Русия и Украйна имат една и съща цел: да привлекат африканските държави на своя страна.
- Руският и украинският външен министър бяха на обиколка на континента пред изминалата седмица
🇿🇦 Foreign ministers from #BRICS nations are meeting in Cape Town.
— FRANCE 24 English (@France24_en) June 2, 2023
The gathering of the group made up of Brazil, #Russia, India, #China and South Africa comes against the backdrop of the ongoing war in #Ukraine.
FRANCE 24's @cathyruthi on what the bloc is seeking to achieve 👇 pic.twitter.com/MUACfERdHS
Сергей Лавров беше на изненадващо посещение в Кения, най-голямата икономика в Източна Африка, преди двудневната среща на върха на външните министри на страните от БРИКС в Южна Африка.
В същото време Дмитро Кулеба беше в нигерийската столица Абуджа, приключвайки собственото си пътуване в Африка, което включваше посещения в Мозамбик, Руанда и Етиопия.
Това е четвъртото посещение на Лавров в Африка от началото на войната в Украйна през февруари миналата година, докато Кулеба направи второто си пътуване до континента.
Конфликтът в Украйна стана повод за очертаване на донякъде ясни разделителни линии по целия свят.
Западните държави, главно САЩ и техните съюзници, са твърдо на страната на Киев, оказвайки му всякакъв вид материална, парична и морална подкрепа.
Русия, от друга страна, има малко поддръжници. Това, с което разполага, обаче, са много държави, които са заели неутрална позиция по отношение на войната в Украйна – особено що се отнася до Африка.
How #Russia's #WagnerGroup cashes in on conflict and chaos in #Africa. Wagner played key role in Russia's invasion of #Ukraine, but expanded its business in African nations' turmoil. https://t.co/xfQK7SIfle
— Carles Dijous (AAlb) (@carlesdijous) June 3, 2023
- Търсене на съюзници
Политическите анализатори в Африка не си правят илюзии относно причините за нарастващия обхват на Москва и Киев на континента.
"Тези посещения са по-скоро за получаване на дипломатическа подкрепа от Африка, особено за бъдещи гласувания в ООН", казва пред Анадолската агенция Дирк Котзе, професор по политически науки в Университета на Южна Африка в Претория.
„Много африкански държави се въздържаха, когато миналата година Общото събрание на ООН проведе гласуване за осъждане на войната на Русия в Украйна, като заявиха, че неутралната им позиция е в съответствие с тяхната необвързваща външна политика“, обясни той.
Данните подкрепят забележките на Котзе: 30 африкански държави гласуваха в подкрепа на резолюцията на Общото събрание този февруари, само с две повече от миналата година, докато почти половината от 32-те въздържали се също бяха африкански държави.
- Промяната на тези цифри е приоритет за Украйна.
Кулеба, нейният първи дипломат, призна това по време на неотдавнашната си обиколка, като заяви, че африканските държави трябва да признаят, че "неутралитетът не е решение".
Той също така подчерта, че Украйна иска да подкрепя и помага за развитието на Африка.
В речта си в Етиопия по повод 60-годишнината на Африканския съюз Кулеба заяви, че посещението му е показател за "истинския ангажимент на Киев към нова ера в отношенията" между Украйна и Африка.
"Дойдохме, за да разговаряме като равни и да работим като партньори", каза той и подчерта, че като една от страните основателки на ООН Украйна последователно е защитавала и насърчавала интересите на африканските държави.
Като част от дипломатическите си усилия той обяви в Мозамбик, че Украйна скоро ще открие посолство в столицата Мапуто, което е важна стъпка на "първото посещение в историята на двустранните отношения" между двете страни.
В изявление на украинското външно министерство се казва, че откриването на посолството е решение в съответствие с "възраждането на украинско-африканските отношения".
Failing South Africa's reputation and its increasingly fragile economy at risk over alliance with 'new imperialist' Russia - failing to condemn brutal invasion of Ukraine#SouthAfrica #Russia #Ukraine https://t.co/lAdLx2yrd0
— Billy Linehan 🇺🇦🇪🇺 (@BillyLinehan) June 3, 2023
- Наследство от колониализма
За Маметлве Себей, ръководител на Профсъюза на работниците от промишлеността на Южна Африка, е съвсем очевидно, че Русия и Украйна се борят за подкрепата на Африка в ООН.
"Но те се стремят и към нещо повече", казва той. "Те виждат Африка не само като потребителски пазар, но и като източник на суровини за предстоящите производства на зелена енергия."
По отношение на подкрепата за Русия на континента той смята, че много африкански държави гледат със симпатия на Москва "заради антиколониалното ѝ наследство от времето на Съветския съюз", въпреки факта, че "днешна Русия е капиталистическа държава".
Себей заяви, че западните сили използват Украйна като параван в опитите си да намалят нарастващото влияние на Китай в Африка.
Това беше въпрос, който Кулеба сякаш директно засегна по време на речта си в Етиопия, когато подчерта, че "подкрепата за Украйна не означава да бъдеш прозападен или антизападен".
Той също така говори за "първата африканска стратегия" на Украйна, по-конкретно за това как тя е "засилила политическия диалог с много страни на континента" и дори планира "да проведе първата украинско-африканска среща на върха".
Професор Котзе изтъкна, че Украйна ще има за задача да покрие огромен терен в Африка. "На Украйна ще ѝ е необходимо време", каза той.
"Русия е ангажирана с африканските държави от много по-дълъг период, като е продавала оръжия на някои от тях и дори е помагала на някои държави по време на борбата им срещу колониализма."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!