П алеонтолози откриха в Перу зъбите на древни примати - маймуни, живели в днешен Египет преди около 34 милиона години.
Що се отнася до това как животните от олигоцена са преминали Атлантическия океан и са се озовали в Южна Америка, учените имат само предположения. Описанието на находката е публикувано в списание „Science”.
Доскоро се смяташе, че широконосите маймуни - единствените примати, с изключение на хората, живеещи на американския континент, са уникален пример за бозайници, които са успели по някакъв начин да мигрират от Африка в Южна Америка преди около 30 милиона години.
Учените предполагат, че биха могли да стигнат до южноамериканския континент чрез плаващи трупи или салове от трева в епоха, когато разстоянието между континентите е било по-малко от сега. Наскоро учените откриха, че е имало и втора линия от африкански примати, които са достигнали до Южна Америка в олигоцена.
A crew of now-extinct monkeys made a treacherous transatlantic journey on a natural raft from Africa to settle in South America around 35 million years ago, according to a study of fossilized teeth found in Peru https://t.co/yCcDd1pNM5
— CNN (@CNN) April 11, 2020
През 2015 г., дълбоко в перуанска Амазония, палеонтолозите откриха зъбни фрагменти от неизвестен досега вид дребни примати, очевидно подобен на съвременните маймуни, на които учените дадоха името Ucayalipithecus perdita - от името на град Укаяли, където са намерени зъбите, гръцката дума pithikos, която означава „маймуна" и латинската perdita -"изгубен".
При идентифицирането на зъбите аржентинските съавтори на изследването направиха предположението, че Ukayalipitecus има африкански предци, но няма достатъчно материал за окончателно заключение.
Ancient teeth from Peru hint now-extinct monkeys crossed Atlantic from Africa @KeckMedUSChttps://t.co/jZ2PoNzp2X pic.twitter.com/hjfxDPkaJb
— Global Journal of Interdisciplinary Social Science (@Interdi14319225) April 11, 2020
Наскоро палеонтолозите предприемат нова експедиция до Укаяли. След като учените буквално пресяха слой от утаечни отлагания с дължина 100 метра по поречието на река Юруа, те успяха да намерят още два добре запазени долни зъба, принадлежащи на новооткрития вид примати. Сходството им със зъбите на египетските маймуни потвърдило хипотезата за произхода на Ucayalipithecus от африкански предци.
„Това е напълно уникално откритие“, казва Ерик Зейферт, водещ автор на изследването.
„То доказва, че освен широконосите маймуни има още една линия от бозайници, която е осъществила това невероятно трансатлантическо пътуване от Африка до Южна Америка".
Според учените приматите може би случайно са се озовали в океана на плаващи снопчета растителност, откъснати по време на буря. Въз основа на близостта на Ucayalipithecus с изкопаеми роднини от Египет, изследователите оценяват, че миграцията се е случила преди около 34 милиона години.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!