П реди две седмици излезе годишното проучване на Global Carbon Project за световните въглеродни емисии от изгаряне на горива, което представлява нещо като предварителна оценка за изтичащата година.
Както се очакваше, учените прогнозират, че емисиите ще регистрират рекорден спад от около 6.7% или с 2.4 милиарда тона по-малко от 2019 г. като спадът в Китай се оценява на около 1.7%.
Твърдя, че грешат. И то с много. Китай не само, че няма да отбележи спад, а отново ще отчете ръст. В други страни спадът ще е по-малък от прогнозираното.
Въпреки пълния локдаун в началото на годината, китайската икономика бързо се върна към растежа още през месец май. Ето какво се случва там през 2020 г.:
1. Единствената голяма икономика, която ще отчете ръст на БВП на годишна база - с около 2.5%.
2. Гигантски ръст на потреблението на метали, производството и износа - за ноември отчитат ръст на износа на годишна база с над 21%. Това е умопомрачително!
3. Гигантски скок в потреблението на електричество - за ноември отчитат ръст на годишна база с 9.4%. До май месец бяха много на минус, но бързо наваксаха и за първите 11 месеца от 2020 г. вече имат ръст с около 2.5% спрямо 2019 г.
4. През декември ще отчетат още по-силни рекорди на потреблението - въпреки че в някои провинции даже имат режим на тока заради недостиг на въглища.
5. Индустриалният бум и студената зима водят до ръст на потреблението на въглища, нефт и ососбено на природен газ от началото на октомври. Последният расте с двуцифрени проценти спрямо миналата година, а цените на втечненият природен газ в района са на 6-годишен максимум на фона на рекордните минимуми през лятото. Китай може да се окаже най-големият вносител на втечнен природен газ в света още през тази или най-късно през следващата година, изпреварвайки Япония.
В заключение смятам, че най-големият емитер на СО2 на планетата накрая ще отчете не спад, а ръст на емисиите - при това с над 1% за 2020 г. В Индия и САЩ пък спадът ще е по-малък от прогнозираното.
В края на краищата глобалният спад на емисиите ще е под 5% и ще бъде наваксан много бързо още през 2021 г.
Всичко описано тук не отразява моите желания или позиции. То просто се случва и фактите го показват.
Трезво за въздуха в София: Не, Столична община не може да реши проблема сама!
Фандъкова: В момента нямаме сериозен проблем с чистотата на въздуха
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!