С АЩ ще предприемат военни атаки срещу Иран, ако Техеран не започне преговори с Вашингтон за ограничаване на ядрената си програма, каза президентът Доналд Тръмп в неделя, след като външният министър на Иран отхвърли директния контакт между двете страни.
Тръмп каза пред NBC в неделя, че ако иранският режим не „сключи сделка“ с Белия дом, „ще има бомбардировки“.
„Това ще бъде бомбардировка, каквато не са виждали досега“,
каза президентът, цитиран от Newsweek.
В свои изказвания в неделя иранският президент Масуд Пезешкиан каза, че Техеран е „отхвърлил“ преките преговори между своето правителство и администрацията на Тръмп, но подчерта, че „пътят за непреки преговори остава отворен“. Официални представители на САЩ и Иран „разговарят“, каза Тръмп в неделя.
Hours after US President Donald Trump threatened Iran with "bombing" over nuclear negotiations, the country has responded by "readying missiles". pic.twitter.com/lXe9DYjoeP
— The Brief (@thebriefworld) March 31, 2025
Абас Арагчи, външният министър на Иран, каза пред държавните медии в четвъртък, че Иран е отговорил на писмото на Тръмп през Оман, но не уточни съдържанието на отговора. Отговорът „излага напълно“ позицията на Иран, каза Арагчи.
Иран многократно е заявявал, че няма да участва в ядрени преговори със САЩ, докато е изправен пред „максимален натиск и военни заплахи“.
Тръмп миналия месец разкри нов набор от санкции, предназначени да упражнят „максимален натиск върху правителството на Ислямска република Иран“, да отрежат достъпа на Техеран до ядрено оръжие и да ограничат „зловреденото влияние на Иран в чужбина“.
Съветникът по националната сигурност на Тръмп, Майк Уолц, посочи по-рано този месец, че „всички варианти са на масата“, за да се отклони Иран от пътя му към целта да бъде ядрена държава. Но Стив Уиткоф, пратеникът на Тръмп за Близкия изток, настояваше за дипломатически преговори, а не за военни решения.
По време на първия си мандат като президент Тръмп се оттегли от споразумението с Иран от епохата на Барак Обама, официално известно като Съвместен всеобхватен план за действие (JCPOA) или просто като ядрената сделка с Иран. Споразумението разхлаби санкциите срещу Иран в замяна на нови ограничения върху ядреното развитие на страната. По-късно Иран изостави разпоредбите на JCPOA и продължи напред с ядрената си програма.
Техеран твърди, че ядреното му развитие е мирно, но ядреният надзорен орган на ООН предупреди, че Иран драстично е увеличил обогатяването на уран
до нива, много близки до необходимите за производството на ядрено оръжие.
Иран може все още да не е решил да създаде ядрено оръжие, но Техеран със сигурност е направил всичко възможно, за да се увери, че може да го направи много бързо, каза Уилям Алберк, гостуващ сътрудник в Центъра на Хенри Л. Стимсън и бивш директор на Центъра за контрол на въоръженията, разоръжаване и неразпространение на оръжия за масово поразяване пред Newsweek.
Администрацията на Тръмп, както и ключовият регионален съюзник на САЩ Израел, многократно са заявявали, че Иран не може да притежава ядрени оръжия.