В момент, когато Америка се е фокусирала върху Върховния съд на страната, администрацията на Доналд Тръмп е обвинена, че е наблюдател в случващото се беззаконие по света, пише Ник Браянт в коментар за BBC.
- Изчезването на президента на Интерпол Мън Хунвей, който се оказа, че е държан от китайските власти.
- Натрупалите се доказателства за участието на Кремъл в химическите отравяния в Солсбъри.
- Ужасяващият случай със саудитския журналист Джамал Хашоги, който изчезна преди повече от 2 седмици и, който, турските власти подозират, че е убит и разчленен от разузнавателната служба на Саудитска Арабия в консулството й в Истанбул.
В разгара на кризата „Хашоги“: САЩ получи 100 млн. от СА
Всичко изброено насочва към свят на безредици: пропадане към беззаконие, нова ера на силен авторитаризъм и отслабване на международното право.
Традиционно, САЩ възприемат себе си като поддръжник на нормите, пример за морално лидерство, стражар на глобалното лошо поведение – идеализирана идея, която всъщност невинаги са следвали.
Тази седмица в Съединените щати витае не само въпросът колко Доналд Тръмп не е склонен да изпълнява тези роли. Всичко случило се говори за това как неговата доктрина за патриотизъм е поставена под въпрос и от другите държави.
В сряда президентът на САЩ описа изчезването на Джамал Хашоги като "много сериозно“ и заяви, че неговата администрация е поставила случая "от първозначение“ пред Рияд.
Но Тръмп бързо престана да осъжда или критикува саудитците, въпреки че "Вашингтон пост“ съобщи, че разузнавателните служби на САЩ са прихванали съобщения на саудитски служители, които планират да заловят Хашоги.
Изчезването на саудитския журналист липсваше от акаунта на американския президент в Туитър – неговата предпочитана трибуна за президентско възмущение.
Ясно е, че Белият дом се стреми да избегне бързата преценка и заявява, че "изисква“ отговори от Рияд. Но предпазливостта на Тръмп не е ли само маска, с която прикрива факта, че не иска да оскърби саудитските си съюзници?
За президент, който по принцип не изпитва колебания, действията му лесно може да се разтълкуват като отлагане и абдикация от традиционното американско лидерство.
Президентът Тръмп се сприятели с престолонаследника на Саудитска Арабия и беше верен на управлението на Рияд.
Първата му международна визита като президент бе именно в Саудитска Арабия, където взе участие в тази мистериозна церемония, по време на която Тръмп постави ръцете си върху светещата орбита.
The moment #Trump sold his soul to the “Glowing Orb” and to @KingSalman #MBS and #SaudiArabia,the country that supplied 15 of the 19 men responsible for 9/11. The others were from #UAE, #Egypt & #Lebanon. We went to war with #Iraq? Go figure. pic.twitter.com/xCd6dVGVRG
— Mike Connor (@michaelhconnor) 15 октомври 2018 г.
Редица са примерите за противното, но не всяко международно престъпление е останало ненаказано от администрацията на Тръмп. Два пъти американският президент разреши ограничени въздушни удари срещу режима на Асад в отговор на използваното химическо оръжие, затвърждавайки "границите“, които Барак Обама успя да изгради, но не можа да удържи.
Все пак Тръмп често не желае да предприема наказателни действия.
Не е от полза също, че американският президент толкова агресивно критикуваше журналистите, описвайки ги като "врагове на народа“. Отново идва въпросът - как са възприемани тези атаки срещу свободата на словото?
В последните седмици администрацията на Тръмп критикуваше Международния наказателен съд, като съветникът на президента - Джон Болтън, предупреди съдиите и прокурорите, че "ще забрани влизането им в САЩ, ще ратифицира средствата им и ще ги преследва по законов път“, ако Съдът "тръгне“ след САЩ или Израел.
В същото време номинираният от Тръмп за върховен съдия, Брет Кавано, е обвинен в сексуален тормоз и говори пред юридическия комитет в Сената в едно от най-напрегнатите, наричани дори "кървави“, изслушвания в страната.
През тази седмица Доналд Тръмп говори за "злите“ хора – дума, използвана в президентския лексикон от предшествениците му срещу Съветския съюз, Ирак, Иран, Северна Корея.
Но не обели и дума за изчезването на Хашоги или международните неправди.
Тези дни американският президент е насочил "острия си език“ единствено срещу политическите врагове в родината му.
САЩ искат записа за Хашоги, публикуваха последната му статия
Назначаването на Кавано е историческо събитие
Тръмп: Не съм изпил и една бира
CNN: Хашоги е убит и изнесен от посолството в Истанбул
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!