Д окога Русия ще може да отправя "предизвикателства" на Запада. Това пита "Независимая газета" по повод започващата в петък Мюнхенска конференция по сигурността с участието на близо 800 гости, включително 40 държавни и правителствени глави.
Как долго Россия сможет бросать вызов Западу
— ИЦ "Еркрамас" (@Yerkramas) February 10, 2020
В этом году в работе Мюнхенской конференции по безопасности (МКБ), которая пройдет с 14 по 18 февраля, будет участвовать около 800 гостей, среди которых 40 глав государств и правительств. Об…
Подробнее на https://t.co/vbefEZLxJk pic.twitter.com/Xl2ewoyT72
Според председателя на конференцията Волфганг Ишингер предстоящият 56-и форум в Мюнхен ще бъде най-важният от 20 години насам.
Путин, ще остане ли или ще си тръгне
Путин отстрани главния прокурор на Русия
В традиционния Мюнхенски доклад, разпространен преди проявата, Русия се посочва сред силите, хвърлящи "предизвикателство" на Запада.
2019 беше успешна година за Москва. Русия си върна членството в ПАСЕ, представи се като важен и дори незаменим играч в решаването на близкоизточните конфликти, изхитри се даже да продаде зенитно-ракетни комплекси С-400 на държава от НАТО - Турция, пише всекидневникът.
В доклада се подчертава, че Русия постоянно е правела опити да тества якостта на Запада - действала е срещу демократичните "институции и ценности", разчиствала е политически сметки на негова територия, дестабилизирала е ситуацията в Украйна.
Скептично се разглеждат обаче възможностите на федерацията за конфронтация и занапред. Икономическите ресурси на страната се изчерпват, политическата ситуация в Русия се влошава, а външнополитическите успехи на Кремъл се дължат по-скоро на пасивността на Запада, а не на руската мощ.
Ето го новото правителство на Русия
Важно място в доклада се отделя на сближаването между Русия и Китай. В него се отбелязва, че Москва в условията на криза на доверие със Запада се приближава към Пекин както в областта на отбраната, така и в областта на икономиката.
А най-силният сближаващ фактор в отношенията между двете страни биват наречени "добри лични отношения" между президента Си Дзинпин и руския президент Владимир Путин.
Путин: Да сложим край на ксенофобията и антисемитизма
Авторите на доклада обаче прогнозират, че съюзническите отношения между Русия и Китай не могат да бъдат силни в дългосрочен план. И двамата съюзници били твърде неравностойни.
Отбелязва се още "силната асиметрия" на развитието на двете страни в различни области като търговия, отбрана, космос, киберпространство, изкуствен интелект.
А нарастващото влияние на Китай в Централна Азия и руския Далечен Изток щяло да добави допълнителен проблем в руско-китайските отношения.
Междувременно се появи информация, че руският президент Владимир Путин вероятно ще говори при откриването на 75-ата юбилейна сесия на Общото събрание на ООН през септември в Ню Йорк. Москва разглежда възможността в кулоарите на сесията да се състои предложената от него среща на върха на петте постоянни членки на Съвета за сигурност, пише в. "Комерсант".
Путин обсуждает возможность выступить на Генассамблее ООН https://t.co/dxVXOXPp69 pic.twitter.com/vOCW9tisEr
— Красная весна (@rossaprimavera) February 11, 2020
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков е заявил за вестника, че "засега няма никакви решения по въпроса", но според информирани източници от руските властови структури той "се разглежда" и без съмнение ще бъде решен положително.
Срещата на петорката е замислена като обстоен разговор за проблемите в световната политика с цел намиране на пътища за решението им. Тя обаче е трудно да се организира в кулоарите на Общото събрание заради натоварения график със срещи на върха през седмицата, цитира изданието мнение на Василий Небензя, посланика на Русия в ООН.
Всички лидери на страните постоянни членки на Съвета за сигурност, са поканени в Москва за Деня на победата 9 май, но източниците на вестника не разчитат Русия да събере по този повод цялата петорка. Руските власти са готови да разгледат и други варианти, ако получат принципно съгласие от своите партньори. Инициативата за среща на петорката вече бе подкрепена от Китай и Франция, а САЩ и Великобритания още не са реагирали, напомня "Комерсант".
Каква е играта на Путин, защо свали кабинета на Медведев
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!