З апасите от ядрени оръжия на Китай нарастват бързо и страната може би е разположила ядрени бойни глави за първи път, предупреждава в нов доклад Стокхолмският международен институт за изследване на мира (SIPRI ).
Китай е разширил ядрените си сили от приблизително 410 бойни глави през януари 2023 г. до около 500 през януари тази година, посочва институтът в годишния си доклад за глобалната сигурност и въоръженията, публикуван в понеделник - числа, които приблизително съответстват на оценките на Пентагона, публикувани през октомври.
(Видеото е архивно: Ще разположи ли НАТО допълнителни ядрени оръжия в бойна готовност)
И за първи път за източноазиатската страна "Китай може би вече слага и малък брой бойни глави на ракети в мирно време", пише SIPRI, като оценява, че в момента са изпратени две дузини такива бойни глави.
По размер ядрените запаси на Китай са на трето място в сравнение с тези на Русия и САЩ, чиито хиляди бойни глави съставляват близо 90 % от общия брой в света. На САЩ и Русия се падат и почти всички стратегически разположени оръжия в света.
Повечето от деветте държави, за които е известно, че притежават ядрени оръжия, изграждат ядрените си арсенали или имат планове за това, според Ханс Кристенсен, старши сътрудник в института и директор на проекта за ядрена информация към Федерацията на американските учени (ФАУ).
"Китай разширява ядрения си арсенал по-бързо от която и да е друга държава."
Запитан за оценките на SIPRI в понеделник по време на редовната пресконференция на китайското външно министерство, говорителят Лин Джиан препрати репортера към Бялата книга на Китай за 2019 г. за отбраната. В документа се подчертава, че Китай поддържа политика на забрана за първа употреба на ядрени оръжия и ограничава ядрения си потенциал до "минималното ниво, необходимо за националната сигурност".
Лин взе на прицел ядрената политика на Вашингтон, която имала "сериозно въздействие" върху глобалната стабилност.
"Ако наистина се интересувате от въпросите за стратегическата сигурност, бих ви препоръчал да обърнете внимание и на големите инвестиции на САЩ в модернизирането на ядрената триада и увеличаването на ядреното споделяне и разширеното възпиране."
Докладът на SIPRI следва предупреждението на високопоставения съветник на Белия дом Пранай Вади от миналата седмица, че Китай, Русия и Северна Корея "разширяват и диверсифицират ядрените си арсенали с главоломни темпове".
Ако това продължи, според Вади САЩ трябва да са готови да разположат повече стратегически ядрени оръжия.
Брутният брой на ядрените оръжия в света намалява на фона на демонтирането на излезлите от употреба бойни глави от страна на Русия и САЩ.
Това обаче съвпада с увеличаване на броя на функционалните ядрени оръжия в резервите, заяви директорът на SIPRI Дан Смит.
"Докато общият брой на ядрените бойни глави в света продължава да намалява, тъй като оръжията от епохата на Студената война постепенно се демонтират, за съжаление продължаваме да наблюдаваме ежегодно увеличаване на броя на функциониращите ядрени бойни глави", цитира го институтът.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!