Лондонската полиция трябва да сложи край на твърде близките си отношения с медиите, се казва в доклад, поръчан от правителството, предаде Ройтерс.
Тези тесни връзки бяха изложени на показ от първоначалната липса на разследване на незаконните методи, използвани от медии на Рупърт Мърдок, за събиране на информация.
Те нанесоха сериозна вреда на имиджа на полицията, се казва в доклада на Елизабет Филкин - бивш служител на парламента, където е следяла за етичното поведение на депутатите и имотното им състояние.
Филкин предупреждава полицаите да се пазят от
"флиртуващи журналисти", които се опитват да ги напият,
за да получат интересни истории.
"Пиенето в компания на журналисти само по себе си не е забранено, но може да става само в крайни случаи", пише в доклада.
"Алкохол, късни запои, дълги разговори, още една бутилка вино с обяда - това са отдавна прилагани медийни тактики, за да ви накарат да изплюете камъчето. Избягвайте ги. Ясно е, че има някои непозволени контакти и ако те не се регулират, ще продължат да вредят на лондонската полиция и обществеността", се казва в текста.
Докладът бе поръчан от британското правителство след разкритията, че таблоидът "Нюз ъв дъ уърлд" на медийната корпорация на Рупърт Мърдок е прониквал незаконно в телефоните на хиляди хора, включително знаменитости и жертви на убийство. Аферата разтърси британските медии и полицията, която бе обвинена, че
не е провела адекватно разследване на сигнали по случая в продължение на години.
Двамата най-висши началници на лондонската полиция бяха принудени да подадат оставка след разразилия се скандал.
Филкин заяви днес на пресконференция, че не може да каже със сигурност, че полицията не е разследвала случая с телефонните хаквания заради връзките си с компанията на Мърдок, но отбеляза, че обществеността е на това мнение.
Тя цитира в доклада си Джон Уитингдейл - председател на парламентарна анкетна комисия, която също проучва случая, според когото неразследването на сигналите е "ужасяваща небрежност, ако не и корупция".
Филкин заяви, че е чула твърдения, че полицаи дават информация на журналисти срещу заплащане, а други
полицаи са омаяни от "тръпката", че разговарят с репортери.
"Тази ситуация изглежда е нарушила способността както на полицията, така и на медиите, да следят взаимно дейността си", се казва в доклада на Филкин.
Според Филкин закритите брифинги трябва да бъдат изключение и правилата при получаването на подаръци и покани трябва да се спазват стриктно. "Вече не трябва да има тайни разговори. Вече не трябва да има неуместни контакти", подчертава тя в доклада си.
Новият директор на Скотланд ярд Бърнард Хотън-Хоу веднага изказа готовност да приложи на практика добрите съвети на Филкин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!