28

Ч овечеството трябва да се подготви за сериозен удар от океаните и замръзналите зони на Земята през следващите няколко века, твърди доклад на ООН, предоставен на Франс прес.

Нашият дългогодишен навик да зареждаме атмосферата със загряващ планетата CO2 е породил множество последици, започвайки от необратимо покачване на морското равнище, според специалния доклад на Междуправителствената група по изменение на климата (IPCC). Дори при оптимистични сценарии, при които затоплянето е ограничено до 2 градуса по Целзий, Земята вероятно ще претърпи повече от 100 пъти увеличение на щетите, причинени от свръхбури и 280 милиона души ще бъдат изселени заради покачващи се морета, се посочва в доклада.

Ледените или заснежените райони на планетата, известни като криосфера, също са подложени на затопляне, вследствие човешка дейност, като ледените покривки всяка година намаляват с повече от 400 милиарда тона, а планинските ледници - източник на прясна вода за милиарди души в Андите, Хималаите и на други места – са застрашени от изчезване. От 1/3 до 99% от световните ледове също могат да се стопят до 2100 г., ако емисиите продължат да се покачват, което потенциално ще освободи въглеродна бомба от парникови газове.

Разрушителните промени, които вече са факт, биха могли да доведат и до постоянен спад на рибните запаси. Научната оценка на 900 страници е четвъртият подобен на ООН за по-малко от година, като други се фокусират върху 1,5-градусовата граница, ограничаваща глобалното затопляне, състоянието на биологичното разнообразие и начина на управление на горите и глобалната хранителна система. И четирите доклада стигат до заключението, че

човечеството трябва да промени начина, по който произвежда и консумира почти всичко,

за да избегне най-лошите опустошения от изменението на климата и влошаването на околната среда. Правителствата се събират в Монако следващия месец, за да разгледат официалното резюме на новия доклад. Окончателните насоки за политиците ще бъдат публикувани на 25 септември, твърде късно, за да бъдат разгледани от световните лидери, които се събират два дни по-рано на среща на върха, свикана от генералния секретар на ООН Антонио Гутереш, за да предприемат по-силни национални действия за справяне с кризата с климата. Гутереш може да бъде разочарован от това, което главните световни изследователи на парникови газове поставят на масата, според експерти, проследяващи политиката за климата в Китай, САЩ, Европейския съюз и Индия.

Голямата четворка - представляваща почти 60% от глобалните емисии, базирани на изкопаеми горива - всички са изправени пред пагубни въздействия, свързани с океана и леда, но никой не изглежда подготвен, а само обявява по-амбициозни цели за намаляване на въглеродните емисии.

„Необратима“ промяна

Доналд Тръмп – неизявил се в климатичния сегмент на Г-7 тази седмица, иска САЩ да напуснат Парижкото споразумение и е взел под прицел климатичната политика на предшественика си Барак Обама.

Индия бързо развива слънчевата енергия, но в същото време продължава да изгражда капацитет за изгаряне на въглища.

Европейският съюз се придържа към целта за нулеви емисии в средата на века, но няколко държави-членки се бавят.

Отдавна разглеждан като лидер в областта на климата, Китай - който отделя почти толкова CO2, колкото САЩ, ЕС и Индия заедно - също изпраща смесени сигнали.

"Погледът на Пекин постоянно се отдалечава от проблемите на околната среда и по-специално от изменението на климата", отбелязва Ли Шуо, анализатор на „Greenpeace International“, дългогодишен наблюдател на политиката в областта на климата в Китай.

Възраждането на енергията от въглища в страната и облекчаването на регулациите за замърсяване на въздуха, казва той, сочат загриженост към забавящата се икономика на Китай и нейната търговска война със САЩ.

И въпреки това всички тези държави са изправени пред много от заплахите, очертани в доклада на IPCC.

Шанхай, Нинбо, Тайчжоу и други около половин дузина големи крайбрежни градове в Китай, например, са силно уязвими за бъдещо повишаване на морското равнище, което се очаква да се вдигне с метър в сравнение с края на 20-ти век, ако емисиите на CO2 продължат да не намаляват. Мумбай и други градове по крайбрежието на Индия също са под заплаха.

"В момента в САЩ има пробиваща си път нишка, насърчавана от технооптимисти, които смятат, че можем да открием пътя към този проблем", казва Майкъл Ман, директор на Центъра за наука на Земята в държавния университет в Пенсилвания.

"Но САЩ не са готови за метър повишаване на морското равнище до 2100 г.", каза той за АФП. "Просто погледнете какво се случи след бурите Санди, Катрина, в Хюстън или Пуерто Рико."

Хилядократно увеличение на щетите от наводнения

До 2050 г. много ниско разположени мегаполиси и малки островни държави ще изпитват „екстремни прояви на морското равнище“ всяка година, дори при най-оптимистичните сценарии за намаляване на емисиите, заключава докладът. До 2100 г. се очаква "годишните щети от наводнения да се увеличат два до три пъти" или 100 до 1 000 пъти, се казва в проекта на резюмето за политиците.

Дори ако светът успее да ограничи глобалното затопляне при 2 градуса по Целзий, глобалното океанско водно равнище ще се покачи достатъчно, за да измести повече от четвърт милиард души. Докладът посочва, че това може да се случи веднага след 2100 г., въпреки че някои експерти смятат, че е по-вероятно да се случи в по-дълъг период от време.

"Дори ако броят им е 100 или 50 милиона до 2100 г., това все още е голямо разрушение и много човешки нещастия", казва Бен Строс, главен изпълнителен директор и главен учен от Климатичната централа на американска изследователска група.

Средната повърхностна температура на Земята е нараснала с 1 градус от края на 19 век и е на път - при сегашните нива на емисии на CO2 - да се затопли с още 2 или 3 градуса до края на века. Парижкото споразумение призовава за ограничаване на глобалното затопляне при "доста под" 2 градуса.

Повишаването на морското равнище ще се ускори бързо, преминавайки в 22 век, и "може да надвиши пъти от 3,6 милиметра годишно днес до "няколко сантиметра" годишно" - около 100 пъти повече, според доклада. В сравнение с края на 20-ти век, моретата вероятно ще се покачат с около 43 сантиметра до 2100 г., ако глобалното затопляне е ограничено до 2 градуса и 84 см при сегашните тенденции, които биха довели до по-топъл свят с 3 до 4 градуса.

Новопоявилите се морета ще принудят всички крайбрежни региони да се адаптират, като по-вероятно е богатите нации да осигурят защита на своите морски мегаполиси, отколкото развиващите се, където по-бедните хора ще се борят с въздействията или ще се оттеглят на високи места като бежанци от климата.

В световен мащаб се предвижда от 20 до 90% от крайбрежните влажни зони да бъдат загубени до 2100 г. в зависимост от покачването на морското равнище.

Затопляне на моретата

Океаните не само абсорбират една четвърт от CO2, който отделяме, но също така са поели повече от 90% от допълнителната топлина, генерирана от емисиите на парникови газове от 1970 г. насам. Без тази „морска гъба“, образно казано, глобалното затопляне вече би направило земната повърхност нетърпимо гореща за нашия вид. Но този „морски жест“ струва скъпо: окисляването нарушава основната хранителна верига на океана, а морските топлинни вълни - които са два пъти по-чести от 80-те години на миналия век - създават огромни мъртви зони, изчерпани откъм кислород. В Тасманийско море например, топлинната вълна през 2015-16 г. е продължила 251 дни, причинявайки огнища от болести и крах за бизнеса с отглеждане на миди.

Като цяло, финалните резултати сочат, че моретата и океаните са станали по-топли, кисели и по-малко солени.

Честотата, интензивността и степента на морските топлинни вълни като онези, които опустошиха Големия бариерен риф в Австралия, са се увеличили. В световен мащаб коралите, от които зависи храната и защитата на половин милиард души, е малко вероятно да преживеят повърхностното затопляне с 2 градуса по Целзий над прединдустриалните нива.

Криосфера

Двете ледени покривки на Земята, разположени в Гренландия и Антарктида, намаляват средно с повече от 430 милиарда тона всяка година от 2006 г. насам, превръщайки се в основен двигател на покачването на морското равнище.

Средният годишен отток от ледниците в повечето планински райони ще достигне своя пик и ще започне да намалява до 2100 г. В световен мащаб днес повече от 2 милиарда души зависят от ледниците за питейна вода.

Предвижда се ледниците на ниска надморска височина - като в Централна Европа, Кавказ, Северна Азия, Скандинавия - да загубят повече от 80% от сегашната си маса до 2100 г.

Ако емисиите са ограничени агресивно, размразената площ може да бъде намалена до 2%.

Очаква се количествата токсичен живак и други "наследени замърсители" в питейната вода да се увеличат с топенето на ледниците и вечните ледове, които могат да съхраняват близо 800 000 тона живак - два пъти повече от количеството, открито във всички останали комбинирани среди.

Очаква се планините да загубят много снежна покривка, което ще има далечни последици за селското стопанство, енергоснабдяването и туризма.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Коментари 28
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

28 коментара
 
Мъж и жена се карат. Жената: - Божеее вземи ме... Мъжът: - Аааа не е той будала като мене...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЦИК изпраща на прокурор видеозаписите от броенето в седем избирателни секции

ЦИК изпраща на прокурор видеозаписите от броенето в седем избирателни секции

България Преди 6 минути

Иска се да бъде проверено дали са налице данни за съставяне на документи с невярно съдържание

Заглавната снимка е илюстративна!

Сбогом, Касиус! - Най-големият крокодил в света, отглеждан в плен, почина на около 110 години

Свят Преди 19 минути

Смята се, че Касиус е починал от старост, след като е живял около 110 години

,

Учени откриха „път от жълти тухли“ на дъното на Тихия океан

Любопитно Преди 44 минути

На зловещата сцена се е натъкнал изследователският кораб „Наутилус“

.

Снимки от сателит показват поредица от загадъчни пожари в руския участък на Черно море

Свят Преди 51 минути

Пожарите се намират в Черно море на места, където няма платформи за добив на газ и нефт

Атанас Илков: Само в 26% от сигналите за купуване на гласове се споменават партии

Атанас Илков: Само в 26% от сигналите за купуване на гласове се споменават партии

България Преди 1 час

Изнасят се твърдения, които заблуждават обществото, отбеляза министърът на вътрешните работи

<p>Пеевски:&nbsp;Това са пристъпи на политическа шизофрения</p>

Пеевски: Банда политически карикатури се опитва да открадне държавата

България Преди 1 час

Цяла предизборна кампания българските граждани гледаха, слушаха и се дивиха на отчаяните опити на шепа инфантилни, случайно попаднали политици да се "изперат" от собствената си бъркотия, посочва той

NOVA постави поредица от рекорди през октомври

NOVA постави поредица от рекорди през октомври

Любопитно Преди 2 часа

Още в първия пълен месец от есенния сезон NOVA увеличи рекордно преднината си пред втората телевизия в класацията сред зрителите в активна възраст (18-59 г.)

<p>Смразяваща находка &ndash; 76 деца с разпорени гърди</p>

Намериха погребална могила със 76 деца принесени в жертва в Перу

Любопитно Преди 2 часа

Децата са били погребани голи, с дрехите им оставени до тях

Крис Мартин от Coldplay пропадна на сцената (ВИДЕО)

Крис Мартин от Coldplay пропадна на сцената (ВИДЕО)

Любопитно Преди 2 часа

47-годишният изпълнител свири на стадиона Accor в Сидни в рамките на световното турне на групата

<p>Годзила навърши 70 години: На какви уроци ни научи?</p>

Годзила на 70 години: Какви уроци научихме от Краля на метафорите?

Любопитно Преди 2 часа

В разгара на Студената война, Годзила се връща към първоначалната си роля на въплъщение на ядрената заплаха

Пешеходка е с опасност за живота, след като беше пометена от кола в Сливен

Пешеходка е с опасност за живота, след като беше пометена от кола в Сливен

България Преди 2 часа

Тя е настанена в реанимация с тежка съчетана травма на гръбнак, ребра и таз

Кои са най-големите мишени на Русия в Украйна с наближаването на зимата

Кои са най-големите мишени на Русия в Украйна с наближаването на зимата

Свят Преди 2 часа

Военната помощ, от която Киев се нуждае, е несигурна. Страната на Володимир Зеленски се намира в един от най-трудните си моменти

Снимката е илюстративна

Кога ще стане ясно името на следващия президент на САЩ?

Свят Преди 3 часа

Тръмп или Харис - кой ще е следващият президент на Америка

Боршош: ГЕРБ-СДС няма да има общи действия нито с "ДПС – Ново начало", нито с АПС

Боршош: ГЕРБ-СДС няма да има общи действия нито с "ДПС – Ново начало", нито с АПС

България Преди 3 часа

За нас е важно да започнем преговори с втората по големина политическа сила, каза той

Испанският град Пайпорта след наводнението

Британец разказва за ужаса в Испания: Чувах предсмъртните писъци на съседите

Свят Преди 3 часа

Седмица след началото на бедствието, испанският град изглежда като сцена от апокалиптичен филм на ужасите

Русия изстреля ракета "Союз" с два спътника

Русия изстреля ракета "Союз" с два спътника

Свят Преди 3 часа

Всеки от двата сателита тежи по 430 кг и ще работи в орбита на височина от около 820 км