"Скъпа Банетла, и двете ми деца са мъртви", пише Маргарете Бамбергер на сестра си в Берлин.  Писмото ѝ е изнесено тайно през 1943-та година от т.нар. "цигански лагер", който е част от концлагера Аушвиц-Биркенау. Маргарете и съпругът ѝ оцеляват, но не и децата им, пишат от "Дойче веле".

Маргарете моли сестра си да ѝ изпрати животоспасяващи медикаменти и описва в закодирано послание на ромски колко ужасяващо е положението: "Специални поздрави от Баро Наслепин, Елента и Марепин". Което означава: изложени сме на болести, страдания и смърт.

Писмото ѝ може да бъде прочетено в оригинал и чуто на английски, немски и ромски в портала "Гласовете на жертвите" ("Voices of the Victims"). На този портал европейски учени, координирани от историчката Карола Фингс, са събрали 60 писма и свидетелски показания на преследвани по време на войната представители на ромското малцинство от 20 държави.

Особеното тук е, че говорят не палачите, а жертвите - самите синти и роми, пояснява Карола Фингс пред ДВ. Текстовете са от времето на гоненията или наскоро след това, когато жертвите дават показания за извършените срещу малцинството престъпления, опитвайки се да подведат извършителите под съдебна отговорност.

Аушвиц-Биркенау 1944: избити са жени, деца, старци

Децата на Маргарете Бамбергер, както и повечето концлагеристи, стават жертва на глад, болести и насилие. В нощта на втори срещу трети август 1944-а година SS разтурва семейния лагер и сред стенания и плач изпраща на смърт 4300 затворници. Според Фингс, това е "кошмарната кулминация" в предприетия геноцид срещу синти и роми. Именно затова Европейският парламент обяви втори август за Европейски ден в памет на избитите синти и роми.

В нощта на касапницата в газовата камера загива и дъщерята на Цили Шмит- четиригодишната Гретел, заедно с нейните баба и дядо, с леля ѝ и шестте ѝ деца. Преди това майката на Гретел е наблъскана в товарен вагон заедно с други работоспособни концлагеристи. Когато понечва да се отскубне, за да се присъедини към семейството си, лекарят от SS Йозеф Менгеле я връща обратно с плесница. "Спаси ми живота, но по-добре да бях умряла".

От католическия детски приют - в Аушвиц

Четирите деца на Франциска Курц - Ото, Соня, Алберт и Томас -  са ѝ отнети и са изпратени в католически детски приют, след което депортирани.

През 1946-та година майката пише до монахинята-ръководителка на приюта, че по думите на полицията четирите ѝ деца се намирали в Аушвиц. На въпроса: "Какво още искате от клетите ми деца?" лаконично й отговарят: "Да ги унищожим".

Ото, Соня, Томас и Алберт са убити в Аушвиц. Измежду 39-те деца от приюта оцеляват само четири. Католическата църква не ги защитава.

И това не е единичен случай. Многобройни призиви да се помогне на членуващи в католическата църква роми остават без отзвук от страна на църквата. Затова пък, казва Карола Фингс, ставаме свидетели на случаи в окупираните територии на Югославия и Съветския съюз, "когато мюсюлмански общности предотвратяват залавянето на роми от нацистите".

Геноцид в Европа - далеч извън Аушвиц

Навсякъде в завзетите от нацистите европейски територии синти и роми са подложени на гонения и се борят за живота си. Много от тях са избити - в концлагери или чрез разстрел.

В окупираната от германците Полша освен лагерите за изтребление са известни още около 180 места, където са били извършени кланета. В Югославия и в Съветския съюз повечето жертви били разстрелвани на място. Концлагери е имало и на територията на сегашна Чехия, а и в Хърватия.

Хърватия: "Докараха ни тук да умрем"

Музикантът Йосип Йока Николич разказва: "От рождението си до 1942-а година живях със семейството си в Предавец." Един ден в къщата му нахлуват полицаи и мъже от профашисткото движение "Усташи", което управлява Независимата хърватска държава по време на Втората световна война. Отвеждат неговото и други семейства под претекст, че ще ги преселват. Натоварват всички във вагони - съпругата на Йосип, осеммесечната им дъщеря, родителите и братята му, както и техните семейства - и ги откарват в концлагера Ясеновац. "Не пощадиха никого - нито старците, нито децата."

Николич е наясно: "Докараха ни тук да умрем." Разделят го насила от жена му и детето и заедно с други мъже го повеждат да го екзекутират. Той обаче успява да избяга, присъединявайки се към партизанската съпротива. В Ясеновац загива цялото му семейство.

Сърбия: "Най-малкото ми дете издъхна"

В края на октомври 1941-а година, разказва Милена Станкович, германците обграждат нейния жилищен район в Белград. Агенти и полицаи от сръбската Служба за защита на държавата нахлуват в жилището ѝ. Съпругът ѝ и един от братята му били служители в градската управа, доведеният ѝ син бил музикант, друг от братята на мъжа ѝ - работник. Всички имали деца и притежавали сръбско гражданство. Близо 1500 ромски мъже са интернирани в лагер. Няколко дни по-късно всички са разстреляни в покрайнините на града.

Около месец след това нацистите в сътрудничество със сръбските власти натъпкват и жените, и децата в товарни вагони и ги откарват в концлагер, където те мръзнели и гладували. "Най-малкото ми дете издъхна - не можех вече да го кърмя", разказва Наталия Миркович.

През август 1942-а година началникът на германското военно управление в Сърбия заявява: "Сърбия е единствената страна, в която въпросът с евреите и циганите е решен окончателно".

Унгария: "Стреля с автомата си право към детето в корема ѝ"

Ангела Лакатош е бременна в последния месец, когато четирийсетина полицаи нахлуват през февруари 1945-а година в жилището ѝ в едно ромско селище в западна Унгария. Когато тя моли да я пощадят, един от тях ѝ отговаря: "Да пукнете всички". Затварят 120 роми в един хамбар. Те молят за вода за децата, но получават само удари.

Първо отвеждат мъжете, после и по-младите жени. Друга жена в напреднала бременност едва пристъпвала. Един от жандармите я ударил, а втори стрелял с автомата си направо в корема ѝ. Подгонват Лакатош и останалите към една яма. "Видях в нея труповете на баща си и на двамата си братя. Сринах се в изкопа."

Лакатош закрива лице със забрадката си - да не вижда какво става. "После заваляха изстрели." Ранена била на осем места. Върху нея падали тела, които поемали куршумите. След няколко часа някак успява да изпълзи от изкопа.

Макар и тежко ранена, Ангела Лакатош оцелява, но губи цялото си семейство, заедно с нероденото си дете. След края на войната тя свидетелства срещу коменданта Йосеф Пинтер, който е осъден и екзекутиран през септември 1948-а година - един от малцината, подведени под отговорност заради геноцида срещу ромите.

Русия: "Хвърляха в изкопа не само още живи деца"

За истински кошмар си спомня и Лидия Никитична Крилова. През април 1942-а година нацистки окупатори нахлуват в ромския колхоз в село Александровка. Офицер извиква поименно от списък жителите на селото, освобождавайки впоследствие онези, които не са роми.

Подгонват като добитък ромските семейства с камшици, събличат ги голи и ги изправят пред изкопан ров. Разстрелват по-големите деца пред очите на майките им, после започват да изтръгват и пеленачетата от обятията им и да ги хвърлят в рова.

"Хвърляха не само още живи деца“, разказва оцелялата. Не е пощадена и болна старица, носена от дъщерите си. Крилова и още няколко души успяват да се спасят в последния момент.

Ромите в Източна Европа не са получили обезщетение

В много страни и до днес не осъзнават напълно, че синтите и ромите са били подложени на систематичен геноцид, отбелязва Карола Фингс, която ръководи екип за съставяне на енциклопедия за нацисткия геноцид срещу ромите.

Историчката е била член на Независимата комисия за антициганизма, която наскоро представи заключителния си доклад. Според нея не е достатъчно геноцидът срещу ромите да бъде признат безусловно - трябва да има и материална компенсация, и то не само в Германия, а и за живеещите в други държави, особено в Източна Европа, тъй като след 1945-а година те не са получили никакво обезщетение.

Изправят на съд стогодишен бивш пазач на нацистки лагер

Човекът, който се противопостави на Хитлер - Карл фон Осиецки

Момичетата, които съблазняват и убиват нацисти

„Господи, моля те, искам да живея!“

Вижте тайните помощници на затворниците в Аушвиц

Детството на Хитлер: какво разкриват писмата на баща му

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЕС дава 15 милиона евро за армията на РС Македония

ЕС дава 15 милиона евро за армията на РС Македония

Свят Преди 40 минути

Средствата ще се използват за набавяне на различно оборудване

Зеленски: Крим принадлежи на Украйна

Зеленски: Крим принадлежи на Украйна

Свят Преди 3 часа

Зеленски: Украйна не разполага с достатъчно оръжия, за да си върне контрола над Кримския полуостров

Докладчикът по правата на човека в СЕ се намеси за ромите от "Захарна фабрика"

Докладчикът по правата на човека в СЕ се намеси за ромите от "Захарна фабрика"

Свят Преди 5 часа

Конгресът застава твърдо зад защитата на правата на човека и достойнството на всички в Европа, включително и на ромите

Обвиниха майка за хулиганство в детска градина

Обвиниха майка за хулиганство в детска градина

България Преди 6 часа

Тя започнала да отправя обиди и закани за физическа саморазправа срещу възпитателка

<p>Хекимян: ПП сложиха свой човек за шеф на &quot;Метрополитен&quot;</p>

Хекимян: "Продължаваме Промяната" сложиха свой човек за шеф на "Метрополитен"

България Преди 6 часа

Той коментира, че Найденов е бил назначен от Кирил Петков през 2022 г. като заместник-министър на транспорта

Britské listy: Чешките бизнес популисти от PPF искат да демонтират либералната демокрация в Европа

Britské listy: Чешките бизнес популисти от PPF искат да демонтират либералната демокрация в Европа

Свят Преди 6 часа

Сърбия е ключова страна за европейската интеграция на западните Балкани и евентуален провал може да подкопае стабилността на самия ЕС, се казва в анализа на медията

Тръмп: Крим ще остане с Русия

Тръмп: Крим ще остане с Русия

Свят Преди 6 часа

Тръмп: Тогава САЩ и Русия ще могат да правят бизнес

Илон Мъск и Джей Ди Ванс подкрепят пронатализма: Какво е това и как може да повлияе на света

Илон Мъск и Джей Ди Ванс подкрепят пронатализма: Какво е това и как може да повлияе на света

Свят Преди 7 часа

Пронатализмът се разглежда като възможен начин за справяне с намаляващата раждаемост в Америка

Яж и отслабвай: Топ 5 салати, които ще ви помогнат да получите перфектното тяло

Яж и отслабвай: Топ 5 салати, които ще ви помогнат да получите перфектното тяло

Любопитно Преди 8 часа

Те ще ви помогнат да се тонизирате, ще ви заредят с енергия и ще зарадват вкусовите ви рецептори

Делян Пеевски се срещна с посланика на Турция Мехмет Саит Уянък

Делян Пеевски се срещна с посланика на Турция Мехмет Саит Уянък

България Преди 8 часа

На срещата, преминала в дух на приятелство и конструктивизъм, бяха обсъдени перспективите за развитие на взаимоотношенията между двете страни

България сключи договор за над 1 млрд. лева за закупуване на нови влакове

България сключи договор за над 1 млрд. лева за закупуване на нови влакове

България Преди 8 часа

12 от влаковете ще бъдат финансирани от НПВУ

Кои са най-унищожителните астероиди, ударили Земята?

Кои са най-унищожителните астероиди, ударили Земята?

Свят Преди 9 часа

Опасността от астероидни сблъсъци остава една от вечните теми на науката

Земетресения разлюляха Черно море – 12 труса само за денонощие

Земетресения разлюляха Черно море – 12 труса само за денонощие

България Преди 9 часа

Най-силният трус до момента е бил със сила 3.5 и е регистриран на 25 април 2025 г., в 10:43 ч. българско време

Мъж загина при трудова злополука край Варна

Мъж загина при трудова злополука край Варна

България Преди 9 часа

В цеха има видеонаблюдение и тепърва ще бъдат гледани записите от разследващи полицаи

Шестте най-странни неща, валяли от небето

Шестте най-странни неща, валяли от небето

Свят Преди 9 часа

Вместо дъжд или сняг, природата понякога ни изпраща месо, кръв и дори слуз – странните валежи, останали в историята