З аконопроектът, с който се ратифицира и влиза в сила Договорът от Преспа, беше представен в гръцкия парламент. Очакванията са в понеделник документът да бъде разгледан от комисията по национална отбрана и външни работи и се очаква да бъде гласуван до петък, пише БГНЕС.
Законопроектът на Министерството на външните работи на Гърция е озаглавен "Ратифициране на окончателното споразумение за разрешаване на различията, посочени в решенията на Съвета за сигурност на ООН 817 (1993) и 845 (1993), прекратяване на Временното споразумение от 1995 г. и установяване на стратегическо партньорство между страните” и се състои от 3 члена.
Първият член е подписаното споразумение от Преспа, вторият се отнася до повишаване ранга на Службата за връзка в Скопие в посолство и на Службата за консулски, икономически и търговски дела в Битоля в ранг на Генерално консулство. Третият член постановява, че законът влиза в сила след публикуването му в Държавен вестник.
Законопроектът от 18 януари 2019 г. беше подписан от гръцкия премиер Алексис Ципрас и министри от неговото правителство.
Македонският външен министър Никола Димитров, който е на официално посещение в Анкара, заяви в интервю за Анадолската агенция, че очаква гръцкият парламент да ратифицира Преспанското споразумение за името на Македония в близките дни.
Димитров определи като исторически процеса, свързан с Преспанското споразумение.
Той посочи, че след приключване на процеса на ратификация на споразумението в Гърция, въпросът за членството на Македония в НАТО ще се придвижи по-бързо, отколкото въпросът за членството на страната в ЕС.
Официално това /членството в НАТО/ ще се случи, в зависимост от скоростта на процесите в различните парламенти, вероятно в началото на следващата година, посочи Димитров.
Той добави обаче, че в действителност въпросът с членството в НАТО ще бъде на дневен ред много скоро, може би през февруари или март тази година.
Димитров изтъкна, че Турция е една от първите страни, признали независимостта на Македония и че по тази причина двете страни имат специални отношения.
Македонският външен министър посочи, че по време на визитата си в Анкара е обсъдил с турския си колега Мевлют Чавушоглу начини за подобряване на икономическите отношения и добави, че цели постигане на двустранен търговски стокообмен в размер на 1 милиард долара.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!