Ш окиращи снимки разкриха какво се крие зад стените на един от най-бруталните мегазатвори, намиращ се в Ел Салвадор. Там присъдите си излежават хиляди членове на банди. Те са държани в тесни килии и са наблюдавани 24 часа в денонощието от маскирани пазачи.
На снимките се виждат голи до кръста и силно татуирани затворници, подредени под зоркия поглед на въоръжени пазачи в Центъра за задържане на терористи (CECOT) - съоръжение с максимална степен на сигурност, построено в Теколука, за да бъдат затваряни най-жестоките и високопоставени членове на основните банди в страната - MS-13 и Barrio 18.
Това е най-новата демонстрация на безмилостните репресии срещу наркобанди в страната, предприети от президента Найиб Букеле, който за 20 месеца арестува повече от 70 000 души в опит да намали престъпността от улиците.
Това е крепост с висока степен на сигурност, в която изкуствената светлина свети 24 часа в денонощието, затворниците са принудени да се хранят с ръце, тъй като ножовете и вилиците могат да бъдат смъртоносно оръжие, а затворниците могат да напускат килиите си само за 30 минути на ден.
Във вторник през нощта в тази „черна дупка на човешките права“ са прехвърлени още 2000 затворници под зоркия поглед на тежко въоръжени охранители.
Снимки, публикувани от правителството на Ел Салвадор, показват как се обработват новопристигналите.
Затворниците са транспортирани в автобус с ръце, закопчани с белезници отпред, с глави, облегнати на стола отпред, и облечени само с памучни шорти.
Снимките отвътре разкриват, че те са принудени да седят в редици с ръце на врата и наведени глави, докато чакат да бъдат преместени в новите си килии.
Много от тях имат огромни татуировки с римски цифри от числата 18 или 13, които символизират принадлежността им към банда.
Президентът е изключително популярен заради тази силна политика в страната си, както стана ясно, когато спечели президентските избори в страната през февруари с 85% от гласовете, което ще го задържи на власт за още пет години.
Броят на убийствата в Салвадор - смятан от мнозина за световна столица на убийствата - е спаднал с 56,8 % през 2022 г. след неговите репресии.
Във вътрешността на CECOT има осем модула с неопределен брой затворници във всеки от тях, тъй като властите отказват да уточнят. Въпреки това капацитетът на целия затвор е 40 000 души.
Зад решетките са най-опасните затворници в страната, килъри с десетки убийства излежават присъди от 700 години и досега никой, който е влязъл в затвора с белезници, не е видял отново дневна светлина.
Осъдените са принудени да спят в тесни помещения, като всеки от тях заема по едно легло, което е просто метална ламарина върху четириетажен нар.
Хранят се с ориз, сухари, твърдо сварени яйца или макарони, които трябва да ядат с ръце, тъй като не могат да им се доверят дори пластмасови или дървени прибори.
Във всяка килия с площ от 100 кв. м. прословутите опасни затворници са принудени да споделят само две тоалетни и две мивки.
Те имат кратък 30-минутен интервал, в който им е позволено да се упражняват, като използват само собственото си тегло поради опасения, че могат да ударят един друг или надзирателите с дъмбели или щанги.
Група за защита на правата на човека протестира срещу съоръжението, наричайки го „черна дупка за човешките права“, а служители на ООН го описват като „бетонна и стоманена яма“, която е изградена, за да се изпращат затворниците, без да се прилага смъртно наказание.
Когато комисарят по правата на човека на Ел Салвадор, колумбиецът Андрес Гусман, посещава прочутия затвор, той настоява, че затворниците са „в добро състояние и човешките им права се спазват“.
Групи за защита на правата на човека обаче сравняват условията в затвора с тези в концентрационните лагери, използвани от Адолф Хитлер и нацистите.
В доклад на правозащитната организация „Кристосал“ се посочва, че 174 затворници са били измъчвани и убити с ужасяващо насилие през годината, откакто президентът Найиб Букеле започна безмилостната си кампания срещу бандите.
Историческият проблем с престъпността в Салвадор води началото си от гражданската война през 80-те години на миналия век.
С бягството на латиноамериканските бежанци в Америка по улиците на Лос Анджелис се формират бандите MS-13 и Barrio 18. Когато войната приключи, хората от Салвадор се завърнаха. Със себе си те донесоха своите бандитски връзки, съперничества и насилие.
Смята се, че сега Barrio 18 има около 65 000 членове по света, докато MS-13 има между 50 000 и 70 000 членове. С нарастването на броя им се разпространява и тяхното влияние.
Вече много години хиляди членове и от двете групи се борят и умират за короната на най-могъщата банда в Централна Америка, която печели от престъпления като трафик на хора и наркотици, рекет, пране на пари, изнудване и отвличания.
При един от случаите на изнудване през 2015 г. мъж, собственик на автобус, отказва да плати 1 долар на бандата MS-13. Три седмици по-късно двама млади членове на бандата го притискат в ъгъла, повалят го на земята и го прострелват четири пъти - два пъти в главата.
Синът му казва, че баща му е бил убит заради 21 долара.
Шокиращите снимки от вътрешността на затвора вижте в нашата ГАЛЕРИЯ
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!