О пасното покачване на глобалната температура над 1,5 градуса по Целзий, определена от ООН, може да се случи само за пет години, предупредиха учените. Твърди се, че има 40% вероятност годишното повишаване на температурата да надхвърли нивото, определено от Парижкото споразумение от 2015 г., договорено от 196 държави.
Доклад, публикуван от Световната метеорологична организация (СМО), също така предупреждава за
много голяма вероятност – 90% шанс – поне една година между 2021 и 2025 г. да стане най-топлата в историята,
изпреварвайки рекордната до момента 2016 г., предадоха световните агенции.
Средни глобални температури с 1,5 градуса по Целзий над нивата от XIX в. се разглеждат като праг, над който ще се усетят най-опасните въздействия от изменението на климата.
Прогнозата в доклада на СМО обаче показва, че „се доближаваме измеримо и неумолимо“ до тази граница, каза генералният ѝ секретар Петери Талас. Той определи изследването като още едно предупреждение да бъдат намалени парниковите емисии.
Учените предупреждават, че повишаването на температурата с над 1,5 градуса по Целзий ще доведе до
повече горещи вълни, екстремни дъждовни бури, недостиг на вода и суша, по-големи икономически загуби и по-слаби реколти, по-високо морско равнище и разрушаване на кораловите рифове.
През 2020 г. средната глобална температура беше с 1,2 градуса по Целзий над прединдустриалните нива, което я прави сред трите най-горещи години откакто се води статистика.
СМО използва данни от няколко източника, сред които на НАСА и на американското Национално управление по изследване на океаните и атмосферата. Докладът прогнозира увеличена вероятност за тропически циклони над Атлантическия океан, повече валежи в Сахел в Африка и в Австралия и засушаване в югоизточна Северна Америка.
Като погледнем топлинните вълни в морето и на сушата, топенето на ледовете, затоплянето на океаните и миграцията на видовете към по-прохладни райони, „това са повече от температури“, казва Ръсел Воуз от центъра за климатични анализи на Националното управление по изследване на океаните и атмосферата.
„Има промени в атмосферата, океаните, ледовете и биосферата, които показват затоплящ се свят“,
категоричен е той.
Съгласно международното Парижко споразумение страните се ангажираха да ограничат дългосрочните повишения на температурата до 2 градуса по Целзий над прединдустриалните нива и да продължат усилията си да ги ограничат до 1,5 градуса по Целзий, за да намалят рисковете и въздействието на изменението на климата.
Текущите действия, обещани от страните, поставят света на път за затопляне с 2-3 градуса по Целзий над прединдустриалните нива до края на века.
Ето как можем да забавим глобалното затопляне
Учен прогнозира: Босфорът ще замръзне до 2-3 години
Преди потопа: Глетчерите се топят с невиждана скорост
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!