Д обре известно е, че що се отнася до климатичната криза, времето е от съществено значение.
Проучване от понеделник показва, че топенето на полярните ледени шапки кара нашата планета да се върти по-бавно, увеличавайки продължителността на дните с „безпрецедентна“ скорост.
Документът, публикуван в Proceedings of the National Academy of Sciences, показва, че водата, която тече от Гренландия и Антарктида, води до натрупване на повече маса около екватора, казва съавторът на изследването Сурендра Адхикари от лабораторията за реактивни двигатели на НАСА пред AFP.
„Това е като когато фигуристка прави пирует, като първо държи ръцете си близо до тялото си и след това ги протяга“, добавя съавторът Бенедикт Соя от ETH Zurich
"Беше ми трудно да дишам": Как ужасяващата жега промени туризма в Европа
„Първоначално бързото въртене става по-бавно, защото масите се отдалечават от оста на въртене, увеличавайки физическата инерция“, обясняват учените.
Земята обикновено се смята за сфера, но е по-точно да я наречем „сплеснат сфероид“, който се издува около екватора.
Бъдещето на Земята е необитаем адски свят
Нещо повече, формата на Земята непрекъснато се променя, от въздействието на ежедневните приливи и отливи, които засягат океаните и земната кора, до по-дългосрочните ефекти от дрейфа на тектоничните плочи и резките, жестоки промени, причинени от земетресения и вулкани.
Документът разчита на техники за наблюдение като много дълга базова интерферометрия, при която учените могат да измерват разликата в това колко време е необходимо на радиосигналите от Космоса да достигнат различни точки на Земята и да използват това, за да направят извод за вариации в ориентацията на планетата и продължителността на деня.
Той също така използва глобалната система за позициониране, която измерва въртенето на Земята много точно, до около една стотна от милисекунда, и дори разгледа древни записи на затъмнения отпреди хилядолетия.
Earth's Days to Grow at an Unprecedented Rate as Polar Ice Melts https://t.co/jed9aUxA8M
— ScienceAlert (@ScienceAlert) July 16, 2024
Последици за космическите пътувания
Ако Земята се върти по-бавно, тогава продължителността на деня се увеличава с няколко милисекунди от стандартната мярка от 86 400 секунди.
Понастоящем по-значима причина за забавянето е гравитационното привличане на Луната, което привлича океаните в процес, наречен „приливно триене“, което е причинило постепенно забавяне от 2,40 милисекунди на век в продължение на милиони години.
Климатичната криза в Арктика: Заплаха за морското равнище
Новото проучване стига до изненадващо заключение, че ако продължи отделянето парникови газове с висока скорост, ефектът от затоплящия се климат ще бъде по-голям от този на привличането на Луната до края на 21 век, казва Адхикари.
Между 1900 г. и днес климатът е причинил дните да станат с около 0,8 милисекунди по-дълги – и при най-лошия сценарий на високи емисии само климатът би бил отговорен за удължаването на дните с 2,2 милисекунди до 2100 г.
Голямо ноходище на "бял водород" може да ни позволи да ускорим действията в областта на климата
Това може да не звучи като драстична промяна и със сигурност не е нещо, което хората могат да възприемат.
Познаването на точната ориентация на Земята във всеки един момент е от решаващо значение, когато се опитвате да комуникирате с космически кораб, посочват учените.
Припомняме и тази галерия от нашия архив:
* Във видеото: ИСТОРИЧЕСКО СПОРАЗУМЕНИЕ ЗА ОКЕАНИТЕ: Над 100 страни се договориха за нови правила
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!