В края на април 2019 г. една новина привлече вниманието на почти всички световни медии. Володимир Зеленски – комик, режисьор, сценарист и политик с почти нулев опит, стана президент на Украйна. Постигната от него победа беше повече от убедителна – той получи около 73 процента от гласовете на избирателите срещу едва 24 на сто за неговия опонент и предишен държавен глава Петро Порошенко.
„Няма да ви разочаровам“, заяви Зеленски в първата си реч след обявяването на резултатите от вота. Реакцията на Кремъл не закъсня. Руският министър-председател Дмитрий Медведев отбеляза, че се надява новият президент да демонстрира „честност“ и „прагматизъм“, за да може отношенията между Киев и Москва да се подобрят.
Пет години по-късно, ситуацията в Украйна е, меко казано, различна. Страната е във война с Русия, а с всеки изминал ден шансовете за постигане на споразумение за прекратяване на военните действия изглеждат все по-илюзорни. На фона на ожесточените сражения, броят на украинците, които не одобряват управлението му, постепенно нараства. Зеленски, обаче, остава начело на страната – независимо, че преди няколко седмици в страната трябваше да се проведат президентски избори. Руската инвазия доведе до обявяването на военно положение, заради което подобен вот няма как да се проведе.
„Приоритет в момента е войната, а не изборите. Легитимността на Зеленски не може да бъде оспорена“, отбеляза ръководителят на Международния институт по социология в Киев Антон Хрушецкий. Москва, разбира се, е на съвсем различно мнение. Според Кремъл, фактът, че Зеленски продължава да е власт след изтичането на мандата му, нагледно показва как украинските власти потъпкват демокрацията.
Zelensky and D-Day veteran call each other 'hero' https://t.co/MW3F5qn7RP
— BBC News (World) (@BBCWorld) June 7, 2024
- „Сега не е моментът за избори“
Провеждането на избори в Украйна към момента е на практика невъзможно. Политиците в страната са единодушни, че подобен вот няма как да се организира през настоящата година. Причините са няколко – Русия контролира около една пета от страната, милиони украинци са принудени да живеят в чужбина, десетки хиляди други се сражават на фронта, нанесени са тежки щети на инфраструктурата, а освен това Киев не разполага с достатъчно финансови средства.
„Сега не е моментът за избори“, заяви в края на миналата година Зеленски, призовавайки парламента да удължи военното положение с 90 дни. Според резултатите от социологическо проучване на агенция KIIS, 80 процента от украинците са на мнение, че вотът трябва да се проведе след края на войната. Парламентарно представените партии на свой ред подписаха документ, с който декларираха, че са съгласни изборите да бъдат отложени. Според документа, те трябва да се проведат не по-рано от шест месеца след изтичането на военното положение.
„Няма алтернатива, Зеленски е единственият президент“, заяви в интервю за BBC известният украински писател Андрей Курков. През 2022 г., когато Русия започна своята инвазия, той сравни държавния глава с Джеймс Бонд заради отказа му да се евакуира и да напусне родината си.
„Днес Зеленски изглежда като един много уморен Джеймс Бонд. Много по-стар и сърдит“, добави Курков. Според него, въпреки всички проблеми, пред които Украйна е изправена, повечето местни жители не спират да подкрепят президента, надявайки се, че той ще успее да донесе някаква стабилност.
„Дори и да имаше избори утре, Зеленски отново щеше да спечели. Когато войната приключи, настроенията може и да се променят, а украинците да започнат да задават въпроси, от които в момента никой не се вълнува“, смята още писателят.
Далеч не всички са съгласни с думите на Курков. Според опонентите на Зеленски, темата за избора на негов наследник става все по-актуална. Едно от най-често споменаваните имена е това на бившия главнокомандващ Въоръжените сили на Украйна генерал Валерий Залужни. Неговата популярност е завидно висока. Според резултатите от проучване на агенция „Социс“, проведено през март тази година, ако изборите се проведат сега, Залужни би получил около 41 от гласовете. Зеленски на свой ред се радва на подкрепа от близо 24 на сто, а на трето място се подрежда Петро Порошенко с одобрение от приблизително 6 процента. Това, обаче, не променя факта, че и според това изследване, повечето украинци (65,4 на сто) настояват вота да се проведе след края на войната.
In an interview with The New York Times, President Volodymyr Zelensky of Ukraine urged the U.S. and Europe to do more to defend his nation, as his army struggles to fend off Russian advances all across the front. Read the interview transcript here. https://t.co/e1QTNhuVgn pic.twitter.com/mvAoRwG4p3
— The New York Times (@nytimes) May 21, 2024
- Съдбата на Зеленски
„Денят, в който стана ясно, че Зеленски печели изборите, беше много вълнуващ“, спомня си Олександър Данилюк, който по това време е част от екипа на новоизбрания президент. В момента, обаче, той е сред най-отявлените критици на държавния глава. „Никой не знаеше какво предстои да се случи, нямахме никаква представа“, допълва Данилюк. В интервю за BBC той подчерта, че в основен повод за обтягането на отношенията му със Зеленски се превърнала Русия. По думите му, президентът се надявал, че може да седне на масата за преговори с Владимир Путин и да сключи споразумение с него. Данилюк на свой ред бил далеч по-песимистично настроен и смятал, че е възможно да се стигне до избухването на война.
„Трябваше да се подготвим далеч по-добре, но не го направихме“, продължава той. Въпреки критиките си към Зеленски, Данилюк признава, че държавният глава е постигнал значителни успехи в търсенето на международна подкрепа за Украйна.
„По един или друг начин, президентът Зеленски води страната ни в тази война. Това е неговата съдба, независимо дали ни харесва или не“, допълва той. Миналата година Зеленски отбеляза, че е „безотговорно“ да се говори за избори в условията на продължаващия конфликт и призова за единство. Към момента, повечето украинци са съгласни с него. Несъмнено, някой ден избирателите ще дадат окончателното си мнение за управлението му. Този момент, обаче, едва ли ще настъпи скоро, тъй като войната в Украйна най-вероятно ще продължи още дълго време.
Още от автора:
Обречени на провал ли са преговорите за мир в Украйна
Марсианците, които нападнаха Еквадор
Изборите, които ще решат съдбата на ЕС
Разделената Европа – нападението срещу Роберт Фицо и задаващите се избори за ЕП
Война срещу природата – екологичните последици от конфликтите в Украйна и Газа
"Руският закон", който предизвика масови протести в Грузия
Застрашава ли дезинформацията предстоящите избори за ЕП
Дипломатическият ребус на Си Цзинпин
Избори в условията на глобална криза – накъде ще поеме Индия
Имигрантите, които спасиха американската икономика
Печели или губи Русия от ескалацията на напрежението в Близкия изток
Хуманитарният кошмар в Ивицата Газа
Сблъсъкът между Тайван и Китай и бъдещето на изкуствения интелект
Кой се страхува от Доналд Тръмп?
Избори по руски – несменяем ли е Владимир Путин
Между фактите и лъжите – конспирацията QAnon и „откраднатата победа“ на Тръмп
„Супер вторник“: Ключов ден за изборите в САЩ
Децата войници, които написаха историята на САЩ
Загадъчната история на Шотландия
Несбъднатите прогнози за живота през XXI век
Фалшивите новини, които застрашават здравето ни
Най-абсурдните конспиративни теории, свързани с природни бедствия
Между религията и суеверията: Средновековните предсказания за края на света
Забравената история на нацисткото движение в САЩ
Скандалните тайни на Католическата църква
Антинаталистите, които смятат, че не бива да имаме деца
Сделките за един долар, които ще ви изумят
Избори от двете страни на Атлантическия океан
Великите учени, останали без Нобелова награда
Кои са най-древните традиции, свързани с настъпването на Нова година
Фалшивите новини, които могат да повлияят на предстоящите президентски избори в САЩ
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!