Параолимпийските игри в Париж ще бъдат открити днес с церемония, която ще стартира в 21:00 часа българско време. 4400 атлети с увреждания в 22 спорта ще се борят за 549 медала в рамките на 11 дни във френската столица. Надпреварата ще продължи до 8 септември.
(Видеото е архивно: Състезателка по бадминтон събира средства за участие на Параолимпиадата)
Церемонията по откриване ще се проведе тази вечер на историческия площад Конкорд, в началото на Шанз Елизе, който беше домакин на състезанията по скейтбординг, брейк и 3х3 баскетбол по време на Олимпиадата. „Ние сме в центъра на града. Символиката зад това е сякаш град Париж дава на нашите атлети огромна прегръдка“, каза пред Асошиейтед Прес президентът на Международния параолимпийски комитет Андрю Парсънс.
От 22-та параолимпийски спорта, само два нямат олимпийски еквивалент – голбол и боча. В голбола, отбори, съставени от частично незрящи хора или слепи се редуват да търкалят топка със звънчета по посока противниковата врата, докато играчите от другия тим действат като вратари. В бочата, състезателите хвърлят или търкалят кожени топки възможно най-близо до малка топка, наречена джак.
В сравнение с предишната Параолимпиада в Токио преди три години, на тази в Париж са добавени 10 нови състезания, за да бъдат осигурени на жените и тези с нужда от голяма подкрепа повече възможности. Около 2 млн. от 2.5 млн. билета са продадени за различните спортове и състезания – това ще е втората най-голяма бройка след тази на Параолимпийските игри в Лондон през 2012.
По-горе: Ружди Ружди
България ще бъде представена от трима състезатели. И тримата са лекоатлети, като сред тях е олимпийският шампион от Рио 2016 Ружди Ружди. Той ще се бори за медал в дисциплината тласкане на гюле в категория F55. Това означава, че въпросният състезател има пълна функция на ръката и частична на торса, но без функция на краката.
Християн Стоянов, сребърен медалист от Токио, ще бяга на 1500 м в категория Т46 – атлети с ампутирана ръка. В дисциплината хвърляне на диск пък ще се завърне сребърната медалистка от Токио 2008 и Лондон 2012 Стела Енева. Категорията й е F57 (за хора с увредени крайници, състезаващи се в седнало положение). Енева се завръща след деветгодишно отсъствие заради наказание за употреба на допинг. Лекоатлетите ни ще се борят за медали в рамките на два дни – 30 и 31 август, респективно петък и събота.
По-горе: Християн Стоянов
Първото участие на страната ни на Параолимпийски игри датира от Сеул 1988. До момента имаме общо 17 медала – 5 златни, 9 сребърни и 3 бронзови отличия. От тях единственото, което не е в леката атлетика, е това на Полина Джурова – сребро в плуването в Атланта през 1996 година.
Първият ден на надпреварата е в четвъртък. Разпределение на медали ще има в пара таекуондо, пара тенис на маса, пара плуване и пара колоездене на писта.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!