Д нес започва астрономическото лято и е лятното слънцестоене с най-дългия ден и най-кратката нощ в годината.
На практика Еньоведен трябва да е днес, но тъй като с течение на времето разположението на планетите в Слънчевата система, включително Земята и Слънцето, се променя, датата на празника, установен от Българската православна църква с честването на св. Йоан Кръстител, вече се пада три дни по-късно. А според Руската православна църква, която още използва юлианския календар – на 6 юли.
Днес Българската православна църква почита Светия Дух. Българският народ нарича днешния църковен празник Духовден. Той се отбелязва 51 дни след Великден, в деня след празника Петдесетница и е винаги в понеделник. Светият Дух е едно от трите лица на Светата Троица. Затова Църквата прославя Светата Животворна Троица - Бог Отец, Бог Син, Бог Дух Свети, които имат равно достойнство. Според канона на православното християнство Светият Дух не е създаден от Отца, не е сътворен, не е роден, но произлиза от Него. Честването на Светия Дух поставя край на цикъла на Великденските празници.
В древността хората са използвали различни способи, за да установяват точния ден на лятното слънцестоене. Предполага се, че това е една от целите на мегалитни структури като Стоунхендж, Марков камък или тракийския храм край Бузовград в България.
Наближава хубав празник, какво се прави
Началото на лятото се е празнувало по целия свят. Древните славяни са наричали празника Купала. Правели са пирове и са прескачали големи огньове в най-късата нощ в годината. Жените пък са пускали венци от прясно набрани цветя и билки в потоците. Често върху венците са били закрепвани свещи. Мъжете се опитвали да извадят цветните венци от водата, за да предизвикат интереса на дадена жена.
Археолози откриха гигански неолитен комплекс близо до Стоунхендж
В Древен Египет лятното слънцестоене съответствало на пълноводието на река Нил. Ритуалите помагали да се предскажат годишните наводнения. В Древна Гърция на днешния ден започвала новата година. В Древния Рим на днешния ден започвали Весталиите в чест на Веста – богинята, покровителка на домашното огнище и сърцето.
Подобно на славяните, древните езически племена в Северна Европа палели големи огньове в най-късата нощ от годината, в ритуал за благоденствие и по-добра реколта. Огньовете също са били свързани с магия. Смятало се, че могат да помогнат за прогонването на зли духове и да съберат момите с бъдещите им съпрузи.
По-стари от пирамидите - древните ирландски гробници и техните тайни
Астрономическото лято започна днес в България в 6.32 часа, посочват от Националния институт по метеорология и хидрология. Най-дългият ден в годината ще продължи 15 часа и 19 минути.
Преди обяд ще бъде предимно слънчево. След обяд, както и в предходните дни, ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, главно в Източна България и планинските райони, ще превали краткотраен дъжд, а на места и ще прегърми. Ще има условия и за градушки. Времето ще остане почти тихо. Дневните температури ще се повишат, но максималните ще са в широк интервал, от 25 - 28 градуса в източните райони до 30 - 33 градуса на запад. Атмосферното налягане ще се понижава и ще е по-ниско от средното за месеца.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!