Н а какви крайности сте готови в името на науката? В името на това поколенията след теб да живеят по-добре и да третират околната среда така, че тя да е в хармония с тях?
(Видеото е архивно: Опасно мръсен въздух в 11 града в първия ден на 2024 година)
Изцяло в унисон в тези въпроси, група доброволци в Манчестър слагат маска и започват да дишат... мръсен въздух.
Да, не сте прочели грешно. Те дишат замърсен въздух в нетипичен експеримент, по време на който специалисти анализират пробите от кръвта им преди и след влиянието на погълнатия кислород. Както е известно, подобно въздействие върху организма се изследва от дълги години, но сега основното, което се търси като ефект, е как то се отразява върху мозъчната ни дейност.
"Опитваме се да установим кои са основните биологични механизми, свързващи замърсяването на въздуха с неблагоприятните ефекти върху мозъка", разкрива един от създателите на изследването, д-р Йън Мъри, токсиколог в Кралския колеж в Лондон.
По време на експеримента, участниците са принудени да вдишат 4 различни вида замърсяване - изгорели газове от дизелов двигател, дим от горящо дърво, миризма от почистващи продукти, както и изпарения от готвене. Нивото на замърсяване се проследява предварително, а въздухът се подава в малко помещение, изолирано с найлон.
Професор Гордън Маккивънс от специализирания център за проблемите на атмосферата в Университета в Манчестър коментира, че има повече данни, че "мръсният въздух в затворени помещения" може да е дори по-вреден от този в открити пространства. Уточнява обаче, че винаги съществува възможността да "отвориш прозореца и да изкараш вътрешното замърсяване вън или обратното".
Иначе конкретната цел на изследването е да се установи как замърсяването влияе върху когнитивните способности, а кръвните проби до какви промени водят в тялото. Също така, дали мръсният въздух стига директно до мозъка или пък го прави, след като преди това въздейства на други органи в тялото.
Сухите факти обаче показват, че 99% от населението по света отдавна диша въздух, чието замърсяване надвишава установените от ООН граници. А всяка година около 7 милиона човека умират от заболявания, свързани именно с проблеми покрай дишането.
Така че един подобен експеримент, колкото и краен да е, всъщност е стъпка в правилната посока към това да осъзнаем, че отношението към природата е отношение към нас самите.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!