Г лобалното затопляне води до значително увеличаване на горските пожари по целия свят, като вероятно причинява 12 000 смъртни случая годишно, свързани с вдишване на дим, според ново проучване.
Рискът от смърт, причинена от вдишване на дим, е особено голям в Австралия, Южна Америка, Европа и бореалните гори на Азия, установи изследване.
Smoke pollution from wildfires may be killing an extra 12,000 people a year, new research suggests https://t.co/3b1vpY74Rg
— Guardian Australia (@GuardianAus) October 21, 2024
Според друго проучване, в периода между 2003 и 2019 г. глобалното затопляне е увеличило площта на изгорените територии с почти 16%. Въпреки това, човешки дейности като изсичането на гори за инфраструктура и земеделие, са намалили общата площ на опожарените територии с около 19%.
Проучването, ръководено от д-р Чае Йон Парк от Японския национален институт за екологични изследвания, изчислява, че всяка година от 2010 до 2019г. около 100 000 души са починали от вдишване на малки частици (PM2.5), съдържащи се в дима от горски пожари, които проникват в белите дробове и кръвообращението.
Трудно е да се определи точно как глобалното затопляне допринася за тези смъртни случаи, тъй като докато по-високите температури и по-ниската влажност увеличават риска от пожари, други човешки намеси, като фрагментацията на горите, ограничават разпространението на огъня.
Wildfire smoke pollution linked to thousands of annual deaths: global study https://t.co/JZVvSd2yb4 pic.twitter.com/xaLGjEazTV
— Toronto Sun (@TheTorontoSun) October 21, 2024
За да се изяснят тези сложни взаимовръзки, изследователите сравниха три модела на глобална растителност и пожари в настоящите климатични условия с модел, при който ефектите от изменението на климата са премахнати. Във всички сценарии глобалното затопляне води до нарастващ брой смъртни случаи поради вдишване на дим от пожари.
„Токсичността на частиците от горски пожари е по-висока в сравнение с други източници на замърсяване на въздуха“, отбелязват авторите на проучването.
Проф. Хилари Бамбрик от Австралийския национален университет подчертава, че по време на катастрофалните пожари през лятото на 2019 и 2020 г. милиони австралийци са били изложени на опасни нива на замърсяване от дим, което е довело до стотици смъртни случаи и вероятно дългосрочни здравни проблеми за много от тях.
„Това изследване демонстрира един от многото начини, по които изменението на климата вреди на нашето здраве“, добавя Бамбрик.
Отделно изследване, ръководено от учени от Обединеното кралство и Белгия, установява, че глобалното затопляне повишава риска от горски пожари, особено в региони като Австралия, Сибир и африканските савани.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!