М арин Льо Пен винаги е ходила по границата между това да е аутсайдер, който се стреми да разбие френското политическо статукво и опитите да култивира широко възприет имидж, който да ѝ осигури достатъчна подкрепа с надеждата някога да стане президент, предаде Politico.
Политическата криза, обхванала Франция, постави тази дилемата в нова светлина. Миналата седмица Льо Пен предприе решителен ход, връщайки се към своя познат образ на опозиционер, като се изправи срещу дясноцентристкото правителство и тласна Франция към ръба на политическия хаос и икономическите сътресения.
Сега, когато прахът започва да се утаява, Льо Пен трябва да прецени дали този риск е оправдан, или дали не е заличила с този ход годините на усилия, които вложи, за да стане избираема, предаде Politico. И след като постави под въпрос едно правителство, ще се върне ли тя към подкрепа за следващия министър-председател на президента Макрон, който може да бъде посочен още в четвъртък, или ще продължи да критикува отстрани?
Решението ѝ да не подкрепи премиера Мишел Барние и неговото дясноцентристко правителство заради строгия бюджет, насочен към намаляване на огромния бюджетен дефицит на Франция, зарадва традиционната ѝ избирателска база. Въпреки това, този ход предизвика разногласия в самата нейната партия – "Национално обединение", един от трите основни блока в разпокъсания френски парламент. „Членовете на Национално обединение бяха дълбоко разделени относно това дали да гласуват за свалянето на правителството“, сподели бивш служител на крайната десница, пожелал анонимност, за да защити позициите си. „Те се страхуват, че ще се върнат към маргинализираната партия.“
За Льо Пен е важно да спечели подкрепата на пенсионерите, на хората, които търсят стабилност, но сега изглежда, че тези избиратели може да са изгубени. Това е нещо, върху което вече се хванаха нейните опоненти, радостно посочвайки, че Льо Пен отново се е върнала към разрушителната и безразсъдна роля, която я е довела до дългогодишна политическа кариера, но и до три неуспешни опита за президентство от 2012 г. насам.
Макрон, като критикува партията си за присъединяването ѝ към крайната левица в „антирепубликанския фронт“, не пропусна да отбележи, че партията на Льо Пен просто създава хаос. Това е драматичен обрат за Льо Пен, която през годините се е опитвала да култивира по-разумен и отговорен имидж, като налага строга дисциплина в партията и категорично се дистанцира от расизма и антисемитизма.
Все пак тя остава невъзмутима.
„Изправени бяхме пред безотговорен бюджет и опитахме да бъдем отговорни“, заяви тя на 11 декември.
Засега тя оставя опциите си отворени, намалявайки натиска, като уверява, че ще подкрепи извънредния бюджет, но предупреждава, че може да гласува за свалянето на следващото правителство, ако ситуацията го изисква.
Но това може да е само началото. Льо Пен ще бъде изправена пред много по-важни и решаващи избори, като например дали да подкрепи бюджета на следващото правителство за 2025 г. и дали да одобри бъдещ законопроект за имиграцията.
Президентските избори през 2027 г. – когато Макрон не може да се кандидатира отново – остават основен фокус за Льо Пен. Решението ѝ да свали правителството миналата седмица беше стратегически изчислен ход, който подчерта антисистемния ѝ имидж, но същевременно постави на заден план усилията ѝ да разширява привлекателността си към по-широк избирателски корпус.
„Мисля, че това беше трудно решение за нея, което противоречи на стратегията ѝ да направи Националното рали по-масово“, сподели социологът Бруно Жанбарт. „Но натискът от избирателите беше твърде силен.“
Льо Пен избра най-малкото зло, според Силвен Крепон, специалист по крайната десница. „Ако Националното събрание не беше гласувало за сваляне на правителството, тя щеше да бъде обявена за партия под палеца на правителството, а това щеше да я отдалечи от протестния електорат, който мрази Макрон.“
Сега Льо Пен ще трябва да балансира между политическата отговорност и популистките изисквания на своите избиратели. И ако усилията ѝ за възстановяване на влияние и популярност не се увенчаят с успех, рискува да изгуби шанса си да се кандидатира за президент.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!