Д митрий Уткин, фигурата в сянка, чийто прякор "Вагнер", както се твърди, е вдъхновил името на руската частна военна компания, загина заедно с Евгений Пригожин в самолетна катастрофа на 23 август..
Уткин, който е служил в руското военно разузнаване, често е сочен като основател на частната военна компания, но много анализатори твърдят, че този слух е бил просто параван за Пригожин, който едва наскоро призна водещата си роля във въоръжената група, съобщава „Ал Джазира“.
И така, кой наистина е 53-годишният ветеран на борда на обречения частен самолет, който падна пътувайки от Москва за Санкт Петербург?
Русия потвърди смъртта на Пригожин
Пътят на Уткин от професионален офицер до наемник
Роден на 11 юни 1970 г. в Асбест - град, разположен по склоновете на Урал и кръстен на местната азбестова промишленост, Уткин е постъпил в армията на 18-годишна възраст.
Според онлайн автобиографията му, открита от разследващия уебсайт Bellingcat, между 1988 и 2008 г. той е служил в Спецназ ГРУ, руското военно разузнаване.
Като подполковник той е участвал в двете руски войни в Чечения между 1994-2000 г.
Времето, когато е напускан армията, остава неясно, но през 2013 г. изглежда е бил нает от мистериозна частна военна компания със седалище в Хонконг, наречена "Славянски корпус".
Раждането на Вагнер
Групата "Вагнер" се появи за пръв път през 2014 г., когато Русия изпрати войски в украинския Кримски полуостров, анексира територията и започна да подкрепя сепаратистките бунтовници в източната част на страната.
Смята се, че самата група е кръстена на прякора на Уткин "Вагнер" - препратка към Рихард Вагнер, любимия композитор на Адолф Хитлер.
Все още не е ясно доколко Уткин е участвал в създаването на групата, но е доказано, че той е изиграл ключова роля във войната в Донбас и дори се твърди, че е бил ранен в боевете.
Ролята му във войната по-късно е потвърдена от украинското разузнаване, което прихванало телефонни разговори между него и полковника от ГРУ Олег Иванников, както и с генерал-майор Евгений Никифоров, ръководител на 58-ма руска армия.
Между 2015 г. и 2022 г. различни източници показват, че Дмитрий Уткин е действал в Сирия и на африканския континент заедно с „Вагнер“.
Потвърдиха смъртта на пилота на самолета на Пригожин
Разследване на Би Би Си през 2021 г. го свързва с документи, които разкриха участието на "Вагнер" в гражданската война в Либия.
Той е обвинен и в издаването на заповед за пребиване до смърт на дезертьор от "Вагнер" и за заснемане на акта в Хомс, Сирия.
През 2016 г. е награден с орден "За храброст" за заслугите си в Украйна от Владимир Путин в Кремъл.
През 2022 г., след като Русия започва пълномащабната си инвазия в Украйна, бившият служител на ГРУ изглежда участва в дългата и кървава битка за Бахмут. Някои доклади обаче сочат, че той е останал съсредоточен върху дейностите на групировката в Африка и Сирия.
Участвал ли е Уткин в бунта на Вагнер?
За разлика от Пригожин, който се наслаждаваше на светлината на прожекторите, Уткин остана потаен по време на престоя си в частната военна компания.
Доколко е участвал в бунтовническия поход към Москва през юли, остава неясно, но според сведенията той може да е предвождал една от колоните на „Вагнер“.
Изглежда, че той е останал верен на Пригожин и групата до самия край на живота си.
Във видеоклип, публикуван в Telegram канал, свързан с „Вагнер“, скоро след като групата е изгонена в Беларус, се вижда как Уткин и Пригожин се обръщат заедно към част от бойците.
Във видеото се чува глас, наподобяващ този на Уткин, който казва: "Това не е краят; това е само началото на най-голямата работа в света, която ще бъде извършена много скоро", преди да добави на английски: "Добре дошли в ада".
Беше ли е Уткин нацист?
Уткин със сигурност беше симпатизант на националсоциализма.
Една от малкото налични снимки на Уткин е селфи, на което се виждат татуировки с нацистки орел и символ на SS по тялото му.
Bellingcat го описва като човек с "обсебващо увлечение" по историята на Третия райх.
През април 2022 г. в Украйна лидер на "Русич", дъщерно дружество на "Вагнер", е заснет на видео, носещ валкнута на 3-та СС танкова дивизия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!