Т я е част от едно малко малцинство: Алис Вайдел е една от деветте жени в парламентарната фракция на своята партия "Алтернатива за Германия" (АзГ). Мъжете там са 69. Делът на жените в тази дяснопопулистка партия е едва 11,5%. В никоя друга партия квотата не е толкова ниска. В останалите тя е между 24,5% (ХДС/ХСС) и 59,3% (Зелената партия), пише Deutsche Welle.
Но в политически план тежестта на Вайдел е голяма: тя си дели председателския пост с Тино Хрупала - както в партията, така и в парламентарната фракция на АзГ. Двамата са заедно на върха от 2021 година. Тогава партията не се представи особено добре на парламентарните избори - тя спечели едва 10,3%. През 2017 бяха 12,6%.
Рекордни резултати на провинциалните избори през 2024
Оттогава насам обаче за АзГ нещата вървят само напред. През 2024 на местните избори в Хесен партията получи 18,4%, а в Тюрингия - 32,8%. В националните допитвания "Алтернатива за Германия" се ползва с доверие до 20%. В провинциите Саксония-Анхалт, Саксония и Тюрингия тя е категоризирана от органите за защита на конституцията като доказано дясноекстремистка партия.
На фона на задаващите се избори за Бундестаг през септември 2025 успехът на провинциално ниво подтикна АзГ да издигне и кандидатка за канцлерския пост - Алис Вайдел. 45-годишния политик трябва да бъде избрана официално на конгреса през март догодина. Тя няма реални шансове да стане канцлерка, защото дори АзГ да заеме първото място на изборите, никоя партия не би пожелала да влезе в коалиция с нея.
Маргарет Тачър - пример за Алис Вайдел
Поради това Алис Вайдел може само да си мечтае да тръгне по пътя на своя идол - Маргарет Тачър. "Импонира ми нейната биография, способността ѝ да плува срещу течението, дори когато е неприятно", казва в интервю лидерката на АзГ за министър-председателката на Великобритания, управлявала между 1979 и 1990 година.
Тачър бе наречена Желязната лейди, тъй като неотклонно следваше своя радикален икономически либерален курс. Нейното кредо: ниски данъци, по-малко държавни субсидии, приватизации - курс, който съответства на икономистката и някогашна бизнесконсултантка Вайдел. "Тачър пое Великобритания, когато страната бе на дъното в икономически план, и отново я изправи на крака."
"Опитваме се да реформираме ЕС"
Когато през 2013 година Вайдел се присъедини към създадената само няколко месеца по-рано "Алтернатива за Германия", в програмен план ставаше дума за евроскептична и националлиберална партия. Оттогава насам позициите не са се променили, смята кандидатката за канцлер. "Опитваме се да променим ЕС", заяви тя през август пред германско издание. Ако реформата на ЕС пропадне, всяка страна би трябвало да получи възможността с референдум да реши дали да остане в Общността, или не, каза още тя.
В същото интервю Вайдел отхвърля твърденията, че Европа завива надясно - тя дори защитава лидера на екстремисткото партийно крило Бьорн Хьоке. Той вече бе осъден многократно за това, че открито използва националсоциалистически лозунги. "Неговата провокативност отслабна. Той върши отлична работа в Тюрингия. Намирам делата срещу него за смешни и спорни." И тези думи са по адрес на политик, който съгласно съдебно решение може да бъде определян като "фашист".
Самата Вайдел също провокира с удоволствие, както признава. През 2018 година в Бундестага тя нарече кандидатите за убежище "субсидирани мъже с ножове", а мюсюлманските деца - "момичета със забрадки", за което бе открито порицана от тогавашния председател на парламента Волфганг Шойбле.
Тя оправдава израза "момичета със забрадки"
"Поляризацията е стилистичен похват за предизвикването на дебати", заяви относно изказването си Вайдел няколко дни по-късно. С думата "момичета със забрадки" тя искала да привлече вниманието към това, че Германия имала проблем с консервативния ислям, който от нейна гледна точка е несъвместим с Конституцията.
Провокаторка ли е Вайдел? Може би да, ако се има предвид, че личният ѝ живот се натъква на предразсъдъци дори и в собствената ѝ партия. Тя живее с жена, произхождаща от Шри Ланка. Двете имат две осиновени деца. Това е много далеч от представите за идеал на "Алтернатива за Германия". В партийната програма изрично е записана подкрепата за традиционното семейство: "В семейството майката и бащата носят съвместната отговорност за децата си."
Бъдещата кандидатка за канцелрския пост на АзГ, която живее в Германия и в Швейцария, по никакъв начин не олицетворява тази позиция на своята партия. Но това не е проблем за Алис Вайдел, която още през 2017 година каза: "Може някои да изпитват неприязън, но това го има и в други партии."
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!