К амерунците ще отидат до урните през следващата година, за да изберат следващия си президент. Предишните избори в тази Централноафриканска република бяха помрачени от широко разпространена дезинформация. Този път журналистите и медийните специалисти твърдят, че предприемат мерки, за да спрат потока от фалшиви новини, предава Voice of America (VOA).
Амбох Ванесализи, създател на съдържание в Буеа, разглежда социалните мрежи, когато се появява новина, която лъжливо съобщава, че 91-годишният президент на Камерун Пол Бия е починал.
Ванесализи заподозрял, че новината е фалшива, но президентът бил извън страната, а правителството пуснало изявление, отричащо слуха, едва след повече от месец.
Оказва се, че слухът е пуснат от сепаратистка група, която работи за създаването на автономен англоговорящ регион в Камерун.
Батата Борис-Карлоф, ръководител на станцията CBS Buea в Югозападен Камерун, обещава да се бори с подобни слухове и да предоставя точни репортажи, особено с наближаването на изборите през 2025 г. Той казва, че е прекарал повече от пет години в проверка на фактите в докладите.
„Вече се подготвям да се справям с всяка предизборна дезинформация, която може да се появи“, казва Карлоф.
Джуд Мбаку - главният редактор на DMRTV Buea - е водещ специалист по проверка на фактите в региона. Той е проследил сепаратистки групи, които използват социалните медии, за да заблуждават обществеността, дори по кадрови въпроси, свързани с националния футболен клуб на Камерун.
Борбата с дезинформацията е трудна поради ограниченото финансиране, рисковете за сигурността и ограничения достъп до медии.
Експертите призовават журналистите да продължат да се борят с дезинформацията и да отразяват отговорно актуалните събития.
„Трябва да продължите да настоявате за закони, които да гарантират достъпа до информация. В Камерун конституцията предвижда това, но ние все още нямаме Закон за достъп до информация“, категоричен е професорът по журналистика Кингсли Нганге.
И както навсякъде по света, така и в Камерун журналистите казват, че социалните медии са основният източник на дезинформация.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!