Д ете в Канада е починало, след като се е заразило с бяс от прилеп, влязъл в спалнята му.
Детето, което е живяло със семейството си в района на Брантфорд, Онтарио, е починало, след като се е заразило с вируса в района на Тимискаминг. Това е първият случай на бяс при хора в Онтарио от 1967 г. насам. Детето, чието име, възраст и друга информация не се съобщават, е било в болница миналия месец, според канадската новинарска телевизия CBC.
„Те се събудиха с прилеп в стаята си. Родителите погледнаха, не видяха никакви следи от ухапване, драскотини или слюнка и не потърсиха поставяне на ваксина срещу бяс“, заяви в сряда Малкълм Лок, лекар в здравното звено Халдиманд-Норфолк, на заседание на здравния съвет, съобщава CBC.
Бясът е смъртоносно заболяване, което засяга централната нервна система на бозайниците, включително хората. Причинява се от вируса, който обикновено се предава чрез слюнката на заразено животно, най-често чрез ухапване или одраскване. Заболяването почти винаги е фатално след появата на симптомите.
Времето между заразяването с вируса и появата на симптомите - известно като инкубационен период - може да варира от няколко дни до няколко месеца, в зависимост от мястото на ухапване и вирусния товар.
Първоначално симптомите на бяс могат да приличат на грип и включват треска, главоболие, мускулна слабост и общ дискомфорт. С напредването на болестта тя засяга мозъка и нервната система. Симптомите включват възбуда, объркване, халюцинации, хидрофобия (страх от вода), прекомерно слюноотделяне, парализа и в крайна сметка кома.
След като започне неврологичната фаза, бясът почти винаги е фатален. Смъртта може да настъпи до четири седмици след появата на симптомите.
За щастие ваксините срещу бяс могат да предотвратят появата на вируса, ако се поставят преди появата на симптомите. Според Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC) в САЩ всяка година около 60 000 души получават постекспозиционна профилактика след потенциално излагане на вируса.
Годишно в САЩ се регистрират по-малко от 10 смъртни случая от бяс, като много от тях са в резултат на излагане на риск извън страната. В Канада от 1924 г. насам само 28 случая на хора са довели до смърт вследствие на бяс, като девет от тях са били в Онтарио.
Бясът се среща при животни като прилепи, еноти, скунксове, лисици и домашни кучета. Сред животните в САЩ, които причиняват инфекции с бяс, прилепите са най-често съобщаваният вид, а прилепи с бяс са открити във всички американски щати с изключение на Хаваите.
„Контактът със заразени прилепи е основната причина за смъртните случаи от бяс при хората в САЩ; поне 7 от 10 американци, които умират от бяс в САЩ, са били заразени от прилепи. Макар че бесни кучета в САЩ са рядкост, по света домашните кучета са отговорни за повече от 95 % от приблизително 70 000 смъртни случая при хора, които настъпват всяка година“, съобщава CDC.
В района Халдиманд-Норфолк, в който се намира Брантфорд, тази година 16% от прилепите са дали положителен резултат за бяс, докато през предишните години положителните резултати са били само 10%.
„Изключително важно е всеки, който има някаква форма на контакт с прилепи, да потърси медицинска помощ“, каза Лок.
Центърът за контрол на заболяванията съветва хората да избягват да докосват прилепи, особено тези, които проявяват странно поведение, като например да са активни през деня, да влизат в домовете или да не могат да летят.
„Ако сте ухапани или одраскани от прилеп, измийте раната със сапун и вода и незабавно потърсете медицинска помощ. Ако слюнка от прилеп попадне в очите, носа, устата или в отворена рана, спешно се обърнете към медицински специалист“, казва CDC.
От там продължават: „Ухапванията от прилепи могат да бъдат малки, така че ако смятате, че сте били в контакт с прилеп, обърнете се към медицински специалист. Ако откриете прилеп в дома си, свържете се с отдела за контрол на животните или със здравен специалист, за да го уловите безопасно за изследване за бяс. Не освобождавайте прилепа, докато не говорите с експерт по обществено здраве.“
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!