12-годишно дете попита Владимир Путин пред милиони телевизионни зрители кого ще спаси от удавяне - президента на Турция Реджеп Таийп Ердоган или на Украйна Петро Порошенко.
„Ако някой е решил да се удави, то вече е невъзможно да бъде спасен. Но ние сме готови да подадем ръка за помощ на всеки, ако той самият го иска“, отговори руският държавен глава по време на традиционната годишна „Пряка линия“.
Това е 14-тата такава изява на президента и е една от ключовите му публични прояви, които продължават с часове. Срещата се предава на живо от федералните телевизионни канали на Русия. По информация на руски медии са били получени над 1,5 млн. въпроса.
За 3 часа 39 минут президент В. #Путин ответил почти на 80 вопросов#прямаялинияпутинаhttps://t.co/PingfOHQBr pic.twitter.com/gFNpHA2SM5
— Посольство России,AR (@EmbRusiaEnArgRu) April 14, 2016
Един от тях бе зададен и от 12-годишната Варвара Кузнецова. Първоначално някои медии предадоха, че вместо Ердоган детето е попитало за Обама, но това не е вярно. Преди да отговори той каза:
"Варвара, поставяш ме в трудно положение, дори не знам какво да кажа".
Руският президент Владимир Путин заяви и че
смята Турция за приятел
и турския народ за приятелски. Въпросът касаеше една от най-горещите теми по оста Москва-Анкара след свалянето в края на ноември на руски самолет от турски изтребители.
Путин обаче добави, че
има проблеми с някои политици в Турция, чието поведение е неадекватно.
У организаторов Линии удалось выяснить-Путина ждет еще 2 телемоста-прямых включения.Острые-как по рыбе.Хорошо бы! pic.twitter.com/PfpOzEBMhj
— Александр Гамов (@gamov1) April 14, 2016
Освен това въпросните неадекватни политици не се борят, а сътрудничат с радикалите.
“Както виждате, работим спокойно, без резки движения", каза той и продължи: „Трябва задължително да се реагира, иначе ще ни стъпят на шията и ще ни тъпчат. Подобно нещо вече имаше в нашата история, не може да допуснем връщането му и няма да правим това.
Но ще развиваме отношенията с всички наши партньори при отчитане на нашите интереси, включително и с нашите съседи“,
изтъкна още той.
“Според нас сегашното ръководство на Турция не толкова се бори с радикалите, колкото сътрудничи с тях”, подчерта още Владимир Путин.
Той се спря и на други аспекти от положението в Турция.
"Там фактически има гражданска война в южната част. Ние се стараем да не забелязваме, международната общност някак не я забелязва, но фактът си е факт – при това с използването на тежка техника, тежки въоръжения, артилерия и така нататък", посочи президентът.
В Египет и Турция засега не е осигурена безопасността
за руските туристи, заради това си струва да се пренасочи вниманието за отдих към други страни и региони, добави още Путин, като спомена Крим и Кавказ.
По думите му турската страна се стреми да гарантира безопасността на туристите, но не е убеден, че тя ще успее да направи това.
Държавният глава заяви още, че
страната не се намира и няма да се озове във враждебен обръч.
По думите му терористичната заплаха за страната се запазва, както има такава заплаха и за други държави от Близкия изток, Азия и САЩ.
Путин заяви и че САЩ трябва да преглътнат имперските си амбиции:
„Ако те подхождат от погрешната представа за своята изключителност, това означава, че винаги ще претендират за особеното си положение, за особени права. Това е гносеологична грешка, както казват някои специалисти“, заяви руският президент в отговор.
„Трябва да се види коренът на проблема и да се действа не от позицията на силата и диктата, не от позицията на имперските амбиции, а
да се действа уважително към всички партньори.
Без това не може да се градят съвременни демократични международни отношения“, убеден е той.
За изтеклите в началото на април данни от огромно журналистическо разследване, станало известно като аферата "Мосак Фонсека", "Панамалийкс", "Документите от Панама" и т.н., в които бе забъркан и той, президентът каза:
„Ние знаем, че там има служители на американските официални учреждения“. Путин уточни, че вестник "Зюддойче Цайтунг", в който се появиха първите публикации за офшорната афера, влиза в медиен холдинг, който принадлежи на американската финансова корпорация "Голдън Сакс".
“Тоест ушите на поръчителите стърчат отвсякъде. Те стърчат, но дори не се изчервяват“,
каза още Путин. Според него с приближаването на изборите в Русия такива публикации ще зачестяват.
Имаше и лични въпроси за бившата му съпруга Людмила Александровна:
https://t.co/7HRy365Qhe Людмила Путина: Наш брак с Владимиром Путиным завершен #video #людмила #путина #наш #брак #владимиром
— Hot Video Россия (@hotvideoru) January 26, 2016
„Поддържам прекрасни взаимоотношения с Людмила.
Всеки има свой собствен живот, но и двамата сме щастливи.
Продължаваме да се виждаме – не много често, но го правим. С нея сме в страхотни отношения, дори може би по-добри, отколкото бяха преди”, заяви Путин. „Тя е щастлива от живота си, всичко е наред. Аз също съм доволен”, допълни президентът.
Той заяви, че вече се примирил с обществения интерес към личния му живот,
но подчерта, „че не може да го удовлетвори”. „Това не е от първостепенно значение. Някой ден може би ще съм в състояние да задоволя любопитството ви”, сподели още Путин.
Миналата година „пряката линия“ продължи 3 часа 57 минути, но тя бе рекордна по броя на телефонни обаждания и есемес обръщения – над 3 милиона. Рекордна пък по продължителност бе „пряката линия“ през 2013 година - 4 часа 47 минути.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!