Изстрелването на марсохода MSL (Mars Science Laboratory), с което на 26 ноември започна новата мисия на американската агенция по аеронавтика (НАСА), е класирано начело в списъка с десетте най-значими събития в Космоса за 2011 г., който публикува списание "Тайм" (Time.com).
Възлово място в предстоящото проучване на планетата заема ровърът "Кюриозити" (Curiosity), който, след кацането ще действа самостоятелно. Той ще извърши всички научни изследвания и ще ги предава на Земята.
Уредът е с размерите на малък джип и тежи само 900 кг, но все пак е най-тежкият апарат, пращан от хората на Червената планета.
Марсоходът трябва да кацне през август 2012 г. в кратера Гейл.
На второ място е откритието на т.нар. "тухли на живота" (аденин и гуанин) с неземен произход в състава на метеорити.
При изследване на парчета от метеорити, намерени главно в Антарктида, учени откриха части от нуклеотиди - елементарни "тухлички", съставящи ДНК.
Резултатите са публикувани в списание Proceedings of the National Academy of Sciences, описани са и в сайта на Американската космическа агенция.
На трето място е откриването на планетата Татуин - небесно тяло, движещо се около система от две звезди. Планетата е отдалечена от Земята на 200 светлинни години и бе открита с орбиталния телескоп "Кеплер", който е специално предназначен за такива цели.
Стартът на междупланетната станция "Юнона" (Juno) за изследване на Юпитер е на четвърто място. На борда си освен апаратура (общото й тегло е 3,6 тона) станцията носи и три фигурки от играта "Лего" - на Бог Юпитер, на жена му Юнона и на Галилео Галилей. Проектът струва над 1,1 млрд. долара, до целта си станцията трябва да достигне през август 2016 г.
В класацията на Тайм" следват:
- Астрономи откриха "бяло джудже" - компактна звезда с маса, сравнима с тази на Слънцето, но с радиус стотици пъти и светимост, съответно десетки хиляди пъти, по-малки от слънчевите.
Откритата тази година звезда е голяма колкото Юпитер и според изследователите е съставена почти изцяло от свръхплътен кристален въглерод, което означава, че може би е нещо като гигантски диамант;
- Сондата "Месинджър" (Messenger) на НАСА достигна до планетата Меркурий, след като прелетя за 2416 дни 7 878 118 254 км, влезе в орбита и започна да я изучава. Учените се интересуват от тази планета, която е най-близо до Слънцето, тъй като тя наподобява Земята. Данните от Меркурий могат да дадат на специалистите информация за други светове;
- Около квазара APM 08279+5255 бе открит облак с вода с маса 140 трилиона маси на Световния океан - най-големия воден резервоар във Вселената;
- Космическият апарат на НАСА "Зора" (Dawn) достигна астероида Веста, влезе в орбита около него и изпраща снимки;
- Руските пилотирани кораби "Съюз" останаха единственият начин за доставка на хора на Международната космическа станция (МКС);
- След над 130 мисии, извършени за повече от 30 години и след инвестирани 196 млрд. долара програмата на космическата совалка на НАСА извърши последния си полет.
Десетте най-важни събития в Космоса през 2011 г.
Списание "Тайм" публикува своята традиционна класация на десетте най-значими събития в Космоса за 2011 г.
8 декември 2011, 16:34
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!