З а последните 24 часа в Турция бяха регистрирани десетки земетресения. Силата на трусовете варира от 2 до 4,6 по скалата на Рихтер.
Епицентровете на повечето от земетресенията са в района около град Измир и в Егейско море, до гръцкия архипелаг Додеканези. Но 6 земетресения са отчетени край Черно море, на по-малко от 300 км източно от Истанбул.
Няма информация за жертви или сериозни материални щети, но населението на много места е притеснено от засилената сеизмична активност.
Морето се отдръпна на 25 м навътре, какво означава
За сравнение в същото време Европейско-средиземноморският сеизмологичен център не е отчел нито един трус на територията на България.
Сеизмологът професор д-р Алпер Илки от Техническия университет в Истанбул предупреди, че актуализираната с най-новите данни сеизмична карта на Турция показва, че най-големият турски град е заплашен от разрушително земетресение.
Karabük'de merkez üssü Yenice olan 3.2 büyüklüğünde bir #deprem meydana geldi. Bölgede son yarım saat için 2 ile 3.2 arasında 7 deprem yaşandı. pic.twitter.com/4tvCEJIlcu
— 🇹🇷TRdeprem (@Depremss) October 24, 2019
„Картата на риска от земетресение в Турция вече е подновена за 2019 г. Това е сеизмична карта, подготвена въз основа на най-актуалната информация. Въпреки това ние не знам къде ще е следващото земетресение, нито колко ще е силно. Така че е грешно да питаме: „ще има ли, тук ли ще е?” Вместо да хабим време и да говорим за времето и мястото на земетресенията, нашият приоритет трябва да бъде намаляване на рисковете за инфраструктурата. А очакваме силни трусове, това показва и сеизмичната карта, в много части на Турция, включително в Истанбул”, заяви Илки.
Турция призна: Земетресение може да унищожи Истанбул
Той посочи, че най-големият турски град трябва да е готов за земетресение със сила много по-голяма от 5,8 по Рихтер. Според Илки основният риск идва от остарелите или некачествено построени сгради, които могат да нанесат щети и на съседни постройки при мощен трус.
Д-р Ергин Юлуташ от катедрата по геофизично инженерство в университета на Кочаели, пък предупреди, че има опасност от цунами с височина 1,5-2 метра при земетресение в Мраморно море. Вълната ще достигне брега за по-малко от 10 минути. А ако се задействат и свлачищата в района, цунамито може да е с височина 3 до 6 метра. Най-голям е рискът от щети в по-ниските части на брега, където вълната може да проникне на голяма дълбочина в сушата и те трябва да бъдат укрепени. Дори цунами с малка височина би могло да навлезе на 300 метра в Истанбул и да нанесе значителни поражения, тъй като силата на водата ще бъде много по-голяма, отколкото при обикновена вълна.
EQAlerts: #Earthquake M3.2 Dodecanese Is.-turkey Border Reg 5mins ago 25 Oct 03:54 UTC - report/info: https://t.co/8EQGlE7azj
— geotecnia.ONLINE (@geotecniaonline) October 25, 2019
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!