Депресиите и самоубийствата са стрували на японската икономика 25 млрд. евро през 2009 г., се казва в проучване, разпространено от правителството на Япония.
Пропуснатите приходи заради хора, сложили край на живота си или пропуснали работни дни заради депресия, заедно с изплащането на болничните и медикаментите, са достигнали общо 2,680 трилиона йени (25 млрд. евро) през 2009 г., съобщи правителството.
От тази сума 1,900 трилиона йени (17,7 млрд. евро) са заплати и приходи, които не са били изплатени заради самоубийство на лицето, така че не са могли да бъдат инжектирани обратно в икономиката на страната.
Процентът на самоубийствата в Япония надхвърля 25 на 100 хил. жители или почти два пъти повече от средното в света, по данни на Световната здравна организация (СЗО).
От средата на 1990-те години е регистрирано значително увеличение на случаите на самоубийства.
Премиерът Наото Кан призова да се открият и преборят причините за тези самоубийства, което ще допринесе за изграждане на общество с по-малко страдания.
Сред причините за това явление специалистите посочват последиците от икономическите трудности след 1990-те години, краят на японския модел на социална защита и разпадането на семейните връзки.
Всичко това се случва на фона на будистката култура, която не порицава самоубийството.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!