В рамките на финансиран от Европейския съюз проект, стимулиран от заплахата, която представлява нахлуването на Русия в Украйна, Финландия натрупва запаси за спешни случаи, за да се подготви за потенциална ядрена катастрофа, съобщава Newsweek.
Финландското министерство на вътрешните работи съобщи в сряда, че запасите ще включват защитно оборудване, измервателна апаратура, лекарства и ваксини за извънредни ситуации, свързани с химически, биологични, радиологични или ядрени заплахи (ХБРЯ).
Finland is stockpiling emergency supplies to help prepare for a potential nuclear catastrophe.https://t.co/k4h12qrhuU
— Newsweek (@Newsweek) August 17, 2023
Финландия получи финансиране на стойност 242 млн. евро (263 млн. долара) за проекта в началото на 2023 г., след като на 17 януари Янез Ленарчич, европейският комисар за управление на кризи, заяви, че руското нахлуване в Украйна "потвърди необходимостта от засилване на ХБРЯ готовността на ЕС".
Финландия току-що се присъедини към НАТО, като членството ѝ бе подтикнато от заплахата, която представлява Москва. Тя има 800-километрова граница с Русия и е близо до балтийските държави, които предупредиха за опасността от ядрения потенциал на Москва.
Ръководителят на проекта за финландския ХБРЯ резерв Таря Рантала заяви в изявление, че макар подобни резерви да се създават във Франция, Полша и Хърватия, планът на Хелзинки е най-големият и че той ще бъде готов до следващата година.
Проектът е част от Механизма за гражданска защита на ЕС, чието сърце е Координационният център на ЕС за реагиране при извънредни ситуации (ERCC) в Брюксел, който координира помощта от целия свят, въпреки че дава приоритет на европейските държави.
Когато ERCC одобри дадена заявка, Финландия ще събере материали от складовете и ще ги подготви за транспортиране в рамките на 12 часа, въпреки че този процес първо ще бъде тестван.
"Създаването на ХБРЯ стратегически резерви в този мащаб в Европа до голяма степен е пилотен проект", каза Рантала в изявлението си.
Когато беше потърсен за коментар, Рантала заяви пред Newsweek, че проектът и финансирането от страна на Европейската комисия за ХБРЯ запаси "не са пряко свързани с руската инвазия в Украйна, но, разбира се, това е един от факторите за нея".
"Европейската комисия започна да планира да открие покана за представяне на проектни предложения още през 2021 г., а финансирането беше налично и за мерки за справяне с пандемиите", каза тя.
"Тъй като ситуацията с пандемията COVID започна да се облекчава, доколкото разбирам, след това сферата беше разширена, за да обхване и ХБРЯ заплахите." Тя добави, че Финландия е започнала да изготвя проектното предложение през 2021 г., преди да започне войната, и то е било одобрено от Европейската комисия през декември 2022 г.
Ядрената заплаха е надвиснала над региона, откакто Владимир Путин нахлу в Украйна, като руският президент постави ядрените си сили в бойна готовност. Подкрепяните от Кремъл медии многократно отправяха призиви за ядрени удари по западни държави, които подкрепят Украйна.
Завзетата от руските сили атомна електроцентрала "Запорожие" в Украйна е подложена на обстрел, както се съобщава, и от двете страни, което поражда опасения за ядрена катастрофа. На Запад има опасения, че Русия планира операция под фалшив флаг на обекта и ще обвини Украйна за ядрен теч.
През април т.г. финландското министерство на отбраната заяви, че ще участва в операциите на НАТО за ядрено планиране и поддръжка, въпреки че е решило да не допуска на своя територия никакви ядрени оръжия.
Яне Куусела, генерален директор по отбранителната политика, заяви пред Ройтерс, че ядрените оръжия са от основно значение за възпирането и отбраната на НАТО и че Хелзинки "ще се радва на защита от тях".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!