Д енят, променил световната история, започва като обикновен работен вторник за американеца Фред Ейхлер.
Разговаря с колегите си в компанията „Axcelera”, когато всички забелязват много ниско прелитащ самолет покрай „Емпайър стейт билдинг” – един от символите на Ню Йорк.
Скандинавското спокойствие, което ражда джихадисти
Само 25% от българите готови за война, последни сме на Балканите
Мъжете са намират в една от двете кули на Световния търговски център.
„Спомням си, че казах: „Оу, този самолет сигурно идва от „Кенеди” (едно от летищата в Ню Йорк) и има някакъв проблем”, разказва Фред.
Той и колегите му наблюдават случващото се на забавен кадър.
Like any ordinary day the clock approached midnight on what was the last ordinary day in America - Sep 10, 2001. #September11 #911Day pic.twitter.com/1Hq8C26w7B
— TAPS (@TAPSorg) September 11, 2017
„Казват, че самолетът летял с 600 мили в час, но сякаш цяла вечност идваше към нас”, допълва американецът.
През повечето време пътническият самолет лети фронтално срещу етажът на Фред. В самия край на самоубийствения щурм, пилотът-джихадист го вдига нагоре.
„Боинг 767” на Американските авиолинии не изпълнява полета си до Лос Анжелис, а се врязва се в зоната между 94 и 98 етаж на един от небостъргачите-близнаци в 8:46 местно време. Фред има огромния късмет да оцелее при атаката и да може да разказва за нея.
По-малко от 20 минути по-късно очевидци са насочили любителските си камери към вече димящата сграда, когато втори самолет се разбива в съседната.
#September11, 16 years later United we stand pic.twitter.com/X7FhG9a8JY
— Maurizio Molinari (@Maumol) September 11, 2017
Предстои двата небостъргача да се срутят и това да доведе до смъртта на над 2800 души. Сред тях са скачащи през прозорците офисни работници и други техни колеги, не успели да се измъкнат навреме от сградите. Загиват и много пожарникари и полицаи, влезли в капана на срутващите се небостъргачите заради служебния си дълг.
Малко по-късно трети самолет се разбива в сградата на Пентагона – символът на американската военна мощ.
Четвърти отвлечен самолет пада в поле в Пенсилвания. И неговата цел е била в столицата Вашингтон, като се смята, че може би е бил предназначен за Белия дом. Пътниците обаче успяват да неутрализират терористите с цената на собствения си живот.
11 септември 2001г. има мащабни пропорции в няколко отношения.
Човешката трагедия е само едно от тях. Случилото се в Ню Йорк може би е събитието с най-мащабно медийно отразяване в историята.
Кадрите от разбиването на втория самолет в една от кулите на Световния търговски център вероятно вечно ще обикалят новинарските емисии. Непосредствено след трагедията американците и света са приковани към телевизионните екрани и безкрайния поток от детайли и реакции.
Американското разузнаване обвинява за атентата ислямистката групировка „Ал-Кайда”, ръководена от саудитеца Осама Бин Ладен.
The illegal invasion and occupation of Iraq? The 16 yr old war in Afghanistan? There's 2 for starters. How about WWII? Viet Nam? https://t.co/5TK8kSDQRc
— Usually Annoyed (@Annoyedjw) August 29, 2017
Администрацията на президента Джордж Буш-младши започва продължаващата и досега Война с тероризма. Най-напред американски войски влизат в Афганистан, за да свалят от власт режима на талибаните, даващ укритие и подкрепа на Бин Ладен.
Две години по-късно следва мащабна интервенция и в Ирак, където пада правителството на Садам Хюсеин. Безброй по-малки протичат на различни места в света.
Анализаторите отчитат, че днешният хаос в Близкия изток произтича от действията на САЩ. В Афганистан и до момента има американски сили, поддържащи новите правителства. Голяма част от страната обаче остава под контрола на талибаните, които не спират да извършват различни нападения.
Експерт: Терористичните атаки няма да спрат
След „Ислямска държава“ ще има ли мир в Ирак и Сирия
Голяма част от нестабилния Ирак пък беше погълната от халифата на „Ислямска държава”, а териториите и до този момент все още не могат да бъдат напълно възвърнати.
По-лошото е, че Войната срещу терора, предизвика ответна реакция и реално отприщи искащата му сила. Статистиката показва, че от 2001 насам терористичните нападения стават все повече и все по-смъртоносни.
Най-засегнат от всичко това е Близкият Изток, но и Западният свят продължава да е валидна мишена.
70% of Germans say terrorism is their greatest concern https://t.co/D7P3a4wAgn
— Voice of Europe (@V_of_Europe) September 9, 2017
Само през тази година кървави атаки застигнаха Лондон, Санкт Петербург, Манчестър, Стокхолм, американския град Орландо, Барселона. Миналата ще се запомни с нападенията в Берлин, Ница и Брюксел, по-миналата – с бруталната атака в Париж.
И до този момент никое от тези нападения не може да се сравни с 11 септември. Убити от 19-те джихадисти, отвлекли четирите самолета, са около 3000 души.
През 2013 обаче загиналите при нападения само в Близкия Изток са над 7000 души. През 2014г. числото е приблизително същото. Общият брой на загиналите при ислямистки атаки през 80-те и 90-те години на миналия век в целия свят е около 2000 души.
Започналата преди 16 години верижна реакция от ответни удари надали скоро ще спре. В паметта ни всичко се свързва най-вече с трагедията на обикновените хора - независимо дали американски офисни работници, сирийски деца или френски фенове на рок музиката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!