Демокрацията в 25 държави е преживяла значителен упадък през 2010 г., без демократичният свят да вземе сериозни мерки срещу това развитие, посочва изследователският институт "Фрийдъм хаус" (FreedomHouse.org) в публикуван днес доклад (Вж. доклада)
За пета година институтът докладва за упадък на политическите права и гражданските свободи по света.
Изследването засяга 194 страни и 14 територии. Резултатите сочат, че Китай, Египет, Иран, Русия и Венецуела са продължили да засилват репресивните мерки, като това не е срещнало значителна съпротива от демократичните държави.
Според института броят на изборните демокрации е намалял до 115, което е най-ниското ниво от 1995 г.
"Най-могъщите авторитарни режими в света действаха с по-голяма наглост през 2010 г.", се казва в доклада.
Като примери се посочват натискът на Китай върху други страни за бойкот на церемонията по връчване на Нобеловата награда за мир на намиращия се в затвора китайски дисидент Лю Сяобо и грубото незачитане на независимостта на съдебната система от Русия при осъждането на бившия петролен магнат Михаил Ходорковски.
Изследването определя Близкия изток и Северна Африка като региони, които продължават да се характеризират с най-ниското ниво на свобода, а Украйна и Мексико са извадени от категорията на свободните държави и са поставени в тази на частично свободните.
"Фрийдъм хаус" е отличил 11 държави, сред които Киргизстан и Гвинея, за забележително подобрение на демокрацията. Според института обаче 25 страни са показали значителен упадък в това отношение - Афганистан, Бахрейн, Бурунди, Венецуела, Гвинея-Бисау, Джибути, Египет, Етиопия, Замбия, Иран, Камбоджа, Кот д'Ивоар, Кувейт, Латвия, Мадагаскар, Мексико, Руанда, Свазиленд, Тайланд, Украйна, Унгария, Фиджи, Франция, Хаити и Шри Ланка.
България, заедно с останалите страни-членки на ЕС, е обозначена като "свободна" държава на "картата на свободата", включена в годишния доклад на "Фрийдъм хаус". В същата категория са включени и Сърбия и Черна гора.
Македония, Албания и Босна и Херцеговина са посочени като "частично свободни държави". Данни за Гърция и Турция няма.
Икономическата криза се превърна в предизвикателство за напредъка в сферата на политическите права и гражданските свободи за Централна и Източна Европа и в Прибалтика, се посочва в доклада на "Фрийдъм хаус".
Някои от бившите комунистически държави в Централна Европа и балтийските републики се оказаха сред най-силно засегнатите от световната икономическа рецесия. Консолидирането на демократичните институции и влиянието на Европейския съюз не допуснаха сериозно отстъпление от постигнатия напредък в демократизацията, но в някои от страните вече се проявяват признаци на отстъпления, които са най-ясно изразени в Латвия и Унгария.
В категоризацията според спазването на човешките права и гражданските свободи "Фрийдъм хаус" използва три категории.
Свободна страна е всяка, в която съществува широк спектър от открита политическа конкуренция и се спазват гражданските свободи. Съществуването на независими медии е сред основните критерии за включване на дадена страна в тази категория.
В "частично свободните" страни се наблюдават някои ограничения на политическите права и граждански свободи. Тези ограничения често се проявяват в контекста на корупция, слаби правоприлагащи институции, етническо напрежение или гражданска война.
Сред частично свободните страни на картата са отбелязани Грузия, Армения и оспорваните райони Южна Осетия и Абхазия.
Като "несвободни" се класифицират страните, в които не се спазват основни политически права, а основните граждански свободи системно се нарушават.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!