Г олям брой венецуелци гласуваха на президентски избори тази година. Въпреки че някои венецуелци излязоха на улицата, за да протестират срещу резултатите, други не ги оспорват. Междувременно международната общност призовава за независима проверка на вота.
Това съобщава кореспондентът на Voice of America (VOA), Селия Мендоса в своя репортаж.
Протести избухнаха във Венецуела часове след като Националният избирателен съвет, който е лоялен към управляващата партия, обяви действащия президент Николас Мадуро за победител на изборите в неделя (28.07.2024 г.)
В отговор на декларацията на съвета, Мадуро каза: Приемам изборните резултати от органа, отговарящ за изборните въпроси във Венецуела. Суверенната избирателна власт на Венецуела издаде решение, което аз приемам смирено.
Президентът на Националния избирателен съвет Елвис Аморосо каза, че Мадуро е получил 51% от гласовете, а Едмундо Гонсалес е получил 44%. Гонзалес влезе в президентската надпревара, след като правителството не позволи на лидера на опозицията Мария Корина Мачадо да се кандидатира.
Мачадо оспорва резултатите, като казва, че Гонзалес е получил 70% от гласовете, а Мадуро - 30%. Мачадо казва, че нейните резултати се основават на отчетите, получени от социолози, разположени в около 40% от избирателните секции.
Твърденията за изборни нередности привлякоха вниманието на международната общност, включително държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен, който изрази загрижеността си относно валидността на резултатите в понеделник (29.07.2024 г.) по време на посещението си в Токио.
„Изключително важно е всеки глас да бъде преброен честно и прозрачно, изборните служители незабавно да споделят информация с опозицията и независимите наблюдатели без забавяне“, коментира държавният секретар на САЩ.
В писмо Аржентина, Коста Рика, Еквадор, Гватемала, Парагвай, Перу, Доминиканската република и Уругвай споделиха своята „дълбока загриженост“ относно вота и поискаха спешна среща от Организацията на американските държави.
Анализатори казват, че може да е необходим вътрешен, а не външен натиск, за да се постигне промяна.
Главният прокурор на Венецуела Тарек Уилям Сааб обвини Мачадо и други членове на опозицията в опит за хакване на избирателната система на страната.
„Мисля, че ще станем свидетели на все по-големи репресии през следващите няколко дни във Венецуела. Досега вече видяхме атаки срещу кампанията на Мария Корина и заплахи срещу нейната личност”, каза Джеф Рамзи, старши сътрудник в Центъра за Латинска Америка „Адриен Аршт“.
„Панамското правителство обявява изтеглянето на дипломатическия персонал от Венецуела и преустановяването на дипломатическите отношения, докато не бъде извършен пълен преглед на протоколите и компютърната система за преброяване на гласовете от изборния ден“, коментира президентът на Панама Хосе Раул Мулино.
Боливия, Хондурас, Китай, Куба, Иран и Русия признаха победата на Мадуро.
“Виждаме, че правителствата в Латинска Америка започват да осъзнават, че това не е ляво-десен проблем. Тук става въпрос за демокрация или диктатура”, казва Рамзи.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!