Delta Air Lines предложи компенсации от 30 000 долара на всеки пасажер от самолета, който се запали и преобърна на пистата в Торонто на 17 февруари– „без никакви условия“.
Полет 4819 катастрофира при кацане на летище Пиърсън в Торонто в понеделник следобед. Свидетели заснеха драматични кадри от инцидента, които по-късно бяха допълнени от видеа на самите пътници в самолета.
Как инженерство и дизайн спасиха 80 души при катастрофата на самолет на Delta
Двадесет и един от общо 80 пътници и членове на екипажа бяха откарани в болница веднага след катастрофата. Всички обаче бяха изписани до четвъртък, според изявление на Delta. Полетът беше изпълнен от дъщерното дружество на авиокомпанията – Endeavour Air. В момента канадските и американските власти разследват инцидента.
„Ужасяващо е, когато видите видеото“, коментира изпълнителният директор на Delta Ед Бастиан пред CBS Mornings. „Можете да си представите как се почувствах, когато получих съобщение само минути след случилото се, че регионален самолет е по корем на активна писта.“
Delta is offering $30,000 to each passenger on the plane that landed upside-down in Toronto Pearson airport
— ryan 🤿 (@scubaryan_) February 19, 2025
via ABC pic.twitter.com/HregRvZklK
Той подчерта, че безопасността остава основен приоритет: „Реалността е, че безопасността е вградена в нашата система. Пътуването със самолет в Съединените щати е най-безопасната форма на транспорт.“
Говорител на Delta потвърди пред CBS News, че сумата от 30 000 долара се предоставя на всеки пътник без никакви условия и без да засяга законните им права.
Сред пътниците на борда беше и парамедикът Пийт Карлсън от Минесота, който разказа пред местната телевизия KMSP: „Поне за кратък момент си помислих: ‘Няма да изляза от този самолет.’“
Той си спомня момента на катастрофата: „Следващото нещо, което знам, е, че съм с главата надолу, а коланът ми все още беше закопчан.“
Инцидентът се случи след силна снежна буря, която натрупа 50.8 cm сняг в Торонто и доведе до хаос на летището, където множество полети бяха отменени или закъснели.
Катастрофата напомня за друг скорошен сериозен инцидент във Вашингтон, където пътнически самолет се сблъска с армейски хеликоптер Black Hawk, убивайки 67 души. Това бе най-тежкото въздушно бедствие в САЩ от 2001 г. насам. Инцидентът подчерта дългогодишните опасения на ръководителите на полети за недостига на персонал и прекомерното натоварване в контролните кули.
Въпреки сериозността на ситуацията, администрацията на Доналд Тръмп предприе опити за съкращаване на служителите, отговарящи за безопасността във Федералната авиационна администрация (FAA). Освен това обяви, че специалисти от SpaceX ще се консултират в агенцията – ход, който предизвика тревога сред европейските авиационни експерти.
Компанията SpaceX е собственост на милиардера Илон Мъск, който беше съветник на Тръмп и ръководеше неофициалния „отдел за ефективност на правителството“ (Doge). Малко преди Тръмп да встъпи в длъжност, FAA нареди разследване на разпадането на ракета на SpaceX. Впоследствие агенцията остана без ръководител, след като Мъск публично призова предишния лидер да подаде оставка.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!