М ного от децата, които имат наднормено тегло, страдат от заболявания, за които доскоро се смяташе, че са типични за възрастните хора, сочат данните от американско проучване, цитирано от сайта „Хелтдей“.
Затлъстяването при подрастващите води до промени и увреждане на кръвоносните съдове, което е причина за преждевременни инфаркти и инсулти.
Диабет тип 2 също е често срещан.
Това сочат изследвания на повече от 600 деца, юноши и млади хора с наднормено тегло. Проучването е проведено от експерти от университета на Джорджия.
„Всички сме наясно, че степента на затлъстяване в детството, юношеството и зрялата възраст е зашеметяваща, а рискът от свързаните с това хронични заболявания е доста широко разпространен“, казва Джоузеф Киндлър, който е част от екипа, провел изследването.
„За съжаление... вече виждаме наистина тежки усложнения във все по-ранен и по-ранен етап на живота.
Най-малкият участник в проучването беше едва на 10 години“, добавя той.
Според данни на Центровете за контрол и профилактика на заболяванията в САЩ, по време на коронавирусната пандемия са се увеличили американчетата с наднормено тегло от 19% на 22%.
Затлъстяването - няма хапче или ефективна диета
За проучването Киндлър и колегите му измерват мазнините в коремната област и състоянието на кръвоносните съдове на повече от 600 деца, юноши и млади възрастни на възраст между 10 и 23 години. Установени са по-високи нива на висцерална мазнина и промени в кръвоносните съдове при участниците с наднормено тегло, което дава основание да се смята, че младите хора ще се сблъскат със сърдечно-съдови проблеми.
В допълнение към нарастващия риск от сърдечни заболявания, наднорменото тегло или затлъстяването увеличава риска от развитието на диабет тип 2. Екипът на Киндлър установява, че 145 от участниците в проучването вече страдат от него.
„Затлъстяването при децата не е резултат само от един фактор“,
допълва той. Специалистът подчертава, че наднорменото тегло се дължи на нездравословно хранене, на липсата на физическа активност, на сън, а при определени случаи значение има и генетична предразополженост.
Данните са публикувани онлайн в специализираното издание „Педиатрик обесити“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!