Н ов грипен вирус, открит в прасета в Китай, е станал по-заразен за хората и трябва да бъде следен отблизо, в случай, че се превърне в потенциален „пандемичен вирус”, се казва в проучване, въпреки че експертите твърдят, че няма непосредствена заплаха.
Екип от китайски изследователи разгледаха грипни вируси, открити при прасета от 2011 до 2018 г., и
откриха щам „G4” на H1N1, който има „всички съществени отличителни белези на кандидат-пандемичен вирус”,
според документа, публикуван от американското списание, Сборник на Националната академия на науките (PNAS), предаде агенция Ройтерс (Reuters).
Нов вирус с потенциал за пандемия засякоха в Китай
В кръвта на работници в свинеферма са намерени повишени нива на вируса, казват авторите на изследването и добавят, че „човешки популации трябва да се следят отблизо, особено работещите в свиневъдството”.
Проучването подчертава рисковете от вируси, които преминават към хора от други видове, особено в гъсто населени райони в Китай, където милиони живеят близо до ферми, развъдници, кланици и мокри пазари.
Говорителят на Световната здравна организация (СЗО) Кристиан Линдмайер заяви по време на брифинг във вторник, че СЗО ще прочете внимателно китайското изследване и подчерта важността от сътрудничеството в откритията и наблюденията над различни животински популации.
СЗО: Най-лошото тепърва предстои
„Това показва, че не можем да свалим гарда си срещу грипа и трябва да продължим да бъдем бдителни
и да продължим наблюденията си дори и по време на пандемията от коронавирус”, добави Линдмайер.
Говорителят на китайското външно министерство Джао Лицян заяви на пресконференция във вторник, че Китай внимателно следи развитието на ситуацията. „Ще вземем всички необходими мерки, за да предотвратим разпространението и избухването на всеки вирус”, заяви той.
В проучването се казва, че прасетата се считат за важни „смесителни съдове” за генерирането на пандемични грипни вируси и призовават за „систематично наблюдение” на проблема.
Каква опасност крие новата мутация на коронавируса
Според Карл Бергсторм, биолог от университета във Вашингтон, въпреки че новият щам е в състояние да зарази хора,
няма непосредствен риск от нова пандемия.
„Няма доказателства, че „G4” циркулира в хората, въпреки че пет години са били изложени на него. Това е ключовият контекст, който трябва да имате предвид”, написа биологът той в социалната мрежа Туитър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!