3

С лед като по-рано тази седмица шестима турски войници загинаха, а девет други бяха ранени при обстрел на силите на сирийския президент Башар Асад, турският външен министър заплаши с ответен удар. Малко по-късно, турските сили атакуваха сирийски бази, убивайки 76 войници (по-ранните данни посочваха 35). Това, както коментираха редица наблюдатели, е най-сериозната конфронтация между Анкара и Асад през последните години и вероятно ще се разшири и засили, освен ако Русия и Турция не предприемат стъпки за деескалация. За момента, обаче, подобен сценарий е малко вероятен, а през последните два дни докато сирийските правителствени сили напредваха в посока град Идлиб, пренебрегвайки заплахите на Турция, турската армия изпрати танкове, войници и военна техника към наблюдателните бази в едноименната провинция.

В Сирия:огън между Турция и Асад, нова бежанска вълна

Провинция Идлиб е основното поле на сблъсък, макар да има фронтова линия и в провинция Алепо. В Идлиб обаче се намират между 50 и 70 000 бунтовници, без да броим по-крайни кавказки и туркменски фракции, базирани в планините около границата с Турция и сирийското крайбрежие. Голяма част от бунтовниците в Идлиб получават или са получавали турска подкрепа, а част от тях – най-вече около граничните градове Ал Баб, Африн и Азаз, бяха обединени в про-турската формация Сирийска национална армия. Тази формация участваше активно в турската интервенция в Северна Сирия срещу частите на ПКК в района, а бойци от същата група бяха пратени бойци в Либия в подкрепа на подкрепеното от Турция правителство в Триполи. Накратко казано, Северна Сирия е важно поле за проекция на турските интереси, от съществено значение за създаването на буферна зона около проблемната сирийска граница и в същото време, тренировъчен лагер за сили, които Анкара може да използва при нужда. Всяка офанзива, опит за завземане на територията или политически трус, е в ущърб на тези интереси и Турция не може да го позволи.

Русия и Турция подписаха споразумение през септември 2018 г., според което Турция се заема с обезоръжаването на проблемните за Русия и Асад милиции, сред които кавказките в планините около Латакия и туркменските формации, някои от които получаваха подкрепа от Анкара. Турция, Иран и Русия също така имат право да изградят бази около провинция Идлиб съгласно договорките, като в момента Турция има около 12 подобни бази, част от които са обкръжени от силите на Асад. Според споразумението от 2018 г., Асад ще се въздържа от атаки по Идлиб, но реално през цялата 2019 г. имаше офанзиви на приливи и отливи, като основната цел на сирийското правителство е връщане на контрола над важните магистрали М4 и М5. Именно около тези магистрали с водят най-тежките сражения в момента, предизвиквайки разселването на близо един милион души. Тези хора в момента се струпват около границата на Сирия с Турция, без други възможности за убежище.

В крайна сметка, Русия засили натиска си и позволи на режима на Асад да започне офанзива към Идлиб, където се намират близо 4 милион души, разселени от други райони на Сирия. Силите на Асад завзеха стратегически райони, превръщайки буквално градове като Маарат ан Нуман (с около 100 000 души преди офанзивата) в призрачни. В битките на Асад в Идлиб се включиха и ирански сили, най-вече от про-иранските милиции „Фатемиюн“, съставени от иранци и афганистанци. При сражения бунтовниците убиха няколко командири от тези милиции, а в провинция Алепо загинаха четирима руски офицери от Спецназ, които са помагали на силите на Асад.

Турски танкове и бронирани машини влязоха в Сирия

Турция, която смяташе, че може да спре офанзивата и бежанската вълна с дипломатически средства, изглежда губи контрол върху дипломатическите и военни ходове. В безпрецедентно изявление от 2016 година насам, когато двете страни „поправиха“ отношенията си вследствие на свален от Турция руски изтребител, навлязъл в нейното въздушно пространство, турският президент Реджеп Ердоган заяви, че „Русия заявява, че се сражават с терористи. Кои са тези терористи? Това са цивилни, опитващи се да защитят домовете си.“ Ердоган обвини Русия, че не спазва споразуменията от Астана и Сочи, които гарантират Асад да не стартира офанзива с руска подкрепа. Ердоган постави и ултиматум Асад да върне силите си отвъд зоните на контрол около турските бази в Идлиб.

Проблемът е, че страната, останала без избор в Идлиб, е Турция. Анкара разбира, че военна кампания срещу Асад ще я постави в сблъсък с Русия, която остана единствената глобална сила на турска страна, след като вътрешните противоречия в НАТО и САЩ. Турция няма достатъчно влияние – вероятно и никакво – върху различните милиции в Идлиб, и няма решение какво ще прави със стотиците хиляди бежанци, които се струпаха по границите ѝ през последните две седмици. Турция се намира в капан, създаден от собствените ѝ политики и Русия се възползва от това. Единствената възможност за Ердоган е да действа ударно с военна офанзива срещу силите на Асад, независимо от риска за противоречие с Русия. Москва едва ли ще реагира директно, а Турция няма много време – ако не действа сега, провалът в Сирия ще преследва Анкара десетилетия.

След като през 2018 завзе Африн и няколко други райони западно от река Ефрат като част от кампанията си срещу кюрдските милиции, Турция днес трябва да реши дали военното ѝ присъствие в Сирия е отишло далеч или може да бъде засилено. Русия продължава да игнорира заплахите и острите думи от Ердоган, предполагайки, че до ескалация няма да се стигне. Турция е важен съюзник за Москва, особено в контекста на сблъсъка на интереси със САЩ – така например, в Източна Сирия, само за последния месец и половина руски и американски сили влязоха четири пъти в противоречия.

Русия иска войната в Сирия да приключи бързо, затова се надява Асад да завземе Идлиб по-скоро. В Южна Сирия проблемите се увеличават, след като само за месец имаше 23 атаки на анти-Асад движения. Фактът, че това се случва, е проблем за политиките на Русия в Сирия и затова Идлиб е важно да бъде завзет. Ако Турция се превърне в пречка за установяване на пълен контрол, съюзът между Анкара и Москва може да бъде замразен. В същото време, макар Русия и Асад да предизвикват за втори път бежанска вълна след 2015, ЕС отново не реагира. Европа е в задънена улица по отношение на Сирия  и един от малкото варианти, ако не иска бежанската вълна да стигне до ЕС, е да бъде подкрепена Турция в опит да се спре офанзивата на Асад, превръщайки Идлиб и северна Сирия в отворен бежански лагер. Подобна подкрепа, обаче, е малко вероятно според наблюдателите.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Коментари 3
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

3 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Почина популярен холивудски продуцент

Почина популярен холивудски продуцент

Свят Преди 4 минути

Кал Бойнгтън е намерен мъртъв в дома си в Калифорния

"Не мисля, че възелът ще се развърже": Лена Бориславова преди гласуването на председател на НС

"Не мисля, че възелът ще се развърже": Лена Бориславова преди гласуването на председател на НС

България Преди 17 минути

Бориславова призова да не бъде хвърляна цялата отговорност върху "Демократична България", които имат своята позиция да не гласуват заедно с "Възраждане"

Екшън в Пловдивско: Задържаха контрабандни цигари за 2 млн. лева

Екшън в Пловдивско: Задържаха контрабандни цигари за 2 млн. лева

България Преди 1 час

Арестувани са четирима души, сред които двама чужденци

Какво си заслужава да имате този Black Friday – вижте нашите идеи

Какво си заслужава да имате този Black Friday – вижте нашите идеи

Любопитно Преди 2 часа

Защото няма нищо по-хубаво от това да пазарувате умно и изгодно!

Инвестиции в недвижими имоти отвъд “апартамент в София”

Инвестиции в недвижими имоти отвъд “апартамент в София”

Любопитно Преди 2 часа

Как финансовите пазари могат да направят инвестициите в имоти по целия свят достъпни за всеки джоб

Костадинов: Няма да отменим кандидатурата ни за председател на НС

Костадинов: Няма да отменим кандидатурата ни за председател на НС

България Преди 2 часа

Петър Петров е най-добрият кандидат, отбеляза лидерът на "Възраждане"

Меркел

Защо Меркел е била против членството на Украйна в НАТО

Свят Преди 2 часа

Отговорна ли е политиката на Ангела Меркел спрямо Русия отчасти за войната в Украйна?

Почитаме двама светци, единият бил воин, българин

Почитаме двама светци, единият бил воин, българин

Любопитно Преди 2 часа

По време на двегодишното си затворничество в Рим апостол Павел изпратил послание до Филимон, което е запазено в Библията

Четирима са номинираните за изгонване от Big Brother

Четирима са номинираните за изгонване от Big Brother

Любопитно Преди 2 часа

Зрителите ги спасят чрез гласуване в приложението на NOVA PLAY

<p>Нетаняху: Това е морален провал</p>

Нетаняху: Това е морален провал

Свят Преди 3 часа

Израелският премиер заяви, че заповедта за арест на МНС няма да попречи на Израел да се отбранява

Решаващ разговор за Шенген: Атанас Илков е на ключова визита в Будапеща

Решаващ разговор за Шенген: Атанас Илков е на ключова визита в Будапеща

България Преди 3 часа

Срещата е организирана от Унгарското председателство на Съвета на ЕС

Радев в Сингапур: Инвестирането в хората, образованието, иновациите е ключът към успеха

Радев в Сингапур: Инвестирането в хората, образованието, иновациите е ключът към успеха

Свят Преди 3 часа

Визитата на президента има за цел да стимулира развитието на двустранния диалог на най-високо политическо ниво

Дълга умора: Изтощението, което остава след COVID-19

Дълга умора: Изтощението, което остава след COVID-19

Свят Преди 3 часа

С пандемията на COVID-19 се появява и дългият COVID

Сезонът на Стрелците е пред нас: Добрите и лошите страни на най-позитивния знак

Сезонът на Стрелците е пред нас: Добрите и лошите страни на най-позитивния знак

Любопитно Преди 3 часа

Хората, родени между 22 ноември и 21 декември, са представители на зодия Стрелец и са под влиянието на планетата Юпитер

<p>Ден на пирати, крале и президенти</p>

Ден на пирати, крале и президенти – 22 ноември в историята

Любопитно Преди 3 часа

Ден на възходи и падения, вижте какво се е случило на 22 ноември