А ко напишете "турско-руски", в която и да е търсачка, няма да намерите нищо друго, освен войни, които са водени през цялата история.
Ако говорим за дявола, той непременно ще се появи, затова ще пропуснем този неприятен аспект от нашите взаимоотношения. Това пише в анализ Хакъ Оджал за "Daily Sabah".
За да се постигне мир в Сирия, двамата президенти Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган решиха да работят заедно,
да се изслушват и да приемат мнението на другия. След това затопляне имаше големи помирения, компромиси и дори споразумения по почти всички аспекти на произтичащите от Сирия проблеми.
Двете страни не бяха на едно мнение по отношение на Сирия. Русия е единственият съюзник на сирийския режим, а президентът Путин е единственият човек в света, който разговаря с Башар Асад (с изключение на членовете на Иранската революционна гвардия, мъртви или живи).
Турция смята Асад за палач на собствения си народ.
Четири милиона от неговите граждани в момента пребивават на територията на Турция, като благодарение на продължаващите военни операции броят им се увеличава.
След всичко изброено стигаме до най-съвременната и положителна употреба на термина "турско-руски" - споразумението Идлиб.
Институтът "Брукинг" определя тази сделка като "част от сирийския пъзел".
Русия и Турция се договориха да създадат демилитаризирана буферна зона в Идлиб, която да отдели правителствените сили от базираните там бунтовници. Самият президент Путин заяви, че тя ще бъде широка от 15 до 25 километра, а руски и турски военни ще патрулират в района.
Това беше през октомври преди две години. Какво се е случило оттогава?
Военните самолети на Асад (разбирай, руски) бомбардираха три пъти района, вследствие на което са убити стотици цивилни мъже, жени и деца, а почти половин милион души се отправиха към турската граница. Последната атака на режима беше преди четири дни, като по този начин наруши обявеното от турско-руския екип прекратяването на огъня.
Докато четете тези редове, трябва да влезе в сила поредното прекратяване на огъня, което Владимир Путин обяви в петък.
Но дали ще е така?
Сирийският народ само ще спечели от края на гражданската война, точно както и Русия. Иранският уродлив режим обаче може да е на друго мнение. Русия няма да има полза, ако Сирия бъде разчленена от САЩ.
Вероятно точно това имаха предвид Путин и Ердоган, предлагайки миналата седмица в Истанбул примирие между подкрепяното от ООН Правителство на националното съгласие в Триполи и Либийската национална армия, ръководена от Халифа Хафтар
Въоръжената милиция на Хафтар, базирана в Източна Либия, отхвърли призива, заявявайки, че тяхната борба срещу "терористични организации, които превзеха Триполи и получават подкрепа от определени страни", ще продължи. Силите на Хафтар получават подкрепа от руските паравоенни организации, Обединените арабски емирства и правителството на Египет; Правителството на националното съгласие в Триполи се подкрепя от Турция, с която бяха подписани споразумение за делимитация на морските граници и за военно сътрудничество.
Тези споразумения не само помагат на Турция да защити своята изключителна икономическа зона в Източното Средиземноморие, но ще помогне на палестинците и египтяните да упражняват в бъдеще своите права върху морските си територии, както сметнат за добре. Досега те са принуждавани от френски и американски компании да отстъпват пред интересите на международните консорциуми. За палестинския народ дори не се и споменава.
Усилията на Франция за изостряне на конфликта в Либия правят процеса на национално помирение невъзможен.
За разлика от Русия, Франция имат огромен интерес да проучва находища на газ и нефт в Източното Средиземноморие. Междувременно сирийският режим на партия "БААС", ОАЕ, Египет и Саудитска Арабия имат право да наричат всеки, който изповядва някаква различна от политическия ислям версия, терорист, тъй като до смърт се страхуват, че политическият ислям може да си проправи път посредством демократични избори.
Русия няма нужда да се страхува от демократичните стремежи на хората от Близкия Изток, заключва Хакъ Оджал.
Турция реши да прати войски в Либия, Тръмп предупреди Ердоган
Либия стана арена на геополитически сблъсъци и икономически интереси
Ердоган и Путин говориха за Либия и Сирия
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!