1,2 млрд. долара са необходими за помощ по време на кризи, се казва в Доклада на УНИЦЕФ (UNICEF.bg) за хуманитарни действия за 2010 г.
Акцент в него са бедствията, които засягат децата и жените в 28 държави и територии по света. Те са определени като най-силно нуждаещи се и за облекчаването на тяхното битие трябва да бъдат събрани 1,2 млрд. долара.
Хаити също е в списъка, но не само заради земетресението от 12 януари. Още преди това тя е била посочена от ЮНЕСКО (UNESCO.org) като една от държавите в криза, обясни зам.-генералният директор на организацията Хилде Ф. Джонсън.
Земетресението е ужасяващ пример за двойно бедствие - унищожава живота и прехраната на народа на Хаити и парализира инфраструктурата и останалите системи, необходими за ефективността на хуманитарните действия, каза г-жа Джонсън.
Тя допълни, че тази седмица УНИЦЕФ заедно със своите партньори ще стартира кампания за имунизиране на 500 хил. деца до 7-годишна възраст срещу морбили, дифтерит и тетанус.
Успоредно с усилията за ускоряване на доставките на хуманитарна помощ и защита на всяко дете в Хаити, УНИЦЕФ трябва да работи за
подобряване на живота на децата по целия свят
изтъкна Джонсън при представянето на доклада. Деца страдат на много места по света и то по различни причини. Те всички се нуждаят от помощ.
През 2009 г. мащабни и повтарящи се бедствия - природни и причинени от човека, засегнаха Югоизточна Азия. Много бяха и извънредните ситуации на Сомалийския полуостров, в Афганистан, Пакистан, Демократична република Конго и Судан.
Децата винаги са сред най-сериозно засегнатите, а бедствията ги излагат на допълнителен риск от злоупотреби и тежки нарушения на техните права, включително
сексуално насилие, убийства и осакатявания
както и принудително вербуване във въоръжени групи, заяви Джонсън.
Тази година докладът сочи развиващите се в световен план тенденции, поставящи децата в комплексен риск, включително климатичните промени, световните икономически промени, променящия се характер на конфликтите - най-вече широко преобладаващото сексуално насилие над деца и жени.
Продължаващата световна финансова криза, засилена от нестабилните цени на храните, води до увеличаване на бедността и недохранването и сериозно заплашва постигнатия прогрес при децата в някои развиващи се държави.
Съгласно доклада на Организацията на ООН за прехрана и земеделие
през 2009 г. повече от 1 млрд. хора в целия свят са гладували
което е с най-малкото 100 млн. души повече от 2008 г.
Акцентът на тазгодишния Доклад за хуманитарни действия е партньорството. За постигане на резултатите си УНИЦЕФ работи съвместно с партньори, включително хуманитарни организации, обединения на гражданското общество, корпоративния и частния сектор и фондации.
През последните години УНИЦЕФ и неговите партньори са инвестирали значително в сферите на намаляване на риска, подготовка за спешни ситуации, механизми за ранно предупреждение, системи за действие и възстановяване.
Динамичната и променлива природа на спешните ситуации предполага необходимост от последователно адаптиране с оглед осигуряване готовността за бъдещи кризи и ефективно предварително установяване на тенденциите за ранно действие и възстановяване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!