Ш укрия Бахмани е член на Афганистанската национална федерация по муай тай. Тя е само на 18 години и знае, че в Афганистан има специфични роли за жените, които не включват практикуване на боен спорт. 

Документалният филм, озаглавен “Breaking A Taboo: A Muay Thai Fighter in Afghanistan”, продуциран от Юна Лий, проследява нейната история, разказва порталът Voice of America (VOA).   

“Да практикуваш муай тай е като да нарушиш табу”, казва Шукрия Бахмани. 

“Когато започнах да се занимавам с муай тай, осъзнах, че мога не само да се науча да се защитавам, но и да накарам страната ми да се гордее с мен. Бих могла да се бия в международни мачове, да представя моята страна и да предизвикам усмивка по лицата на народа”, разказва момичето, докато кадри показват, как Шукрия се подготвя за поредната тренировка по муай тай.  

“Започнах да тренирам със сестра ми Хафиза Бахмани. Очевидно е, че муай тай е опасно бойно изкуство. То е както жестоко, така и интересно В муай тай се бием лице в лице и показваме физическата си сила един на друг. Като жени ние също живеем в общество, в което се борим за правата си всеки ден”, посочва девойката.  

На 14 април 2021 г. президентът на САЩ Джо Байдън обяви, че всички американски войски ще бъдат изведени от Афганистан. До юли 2021 г. талибаните вече бяха завзели половината от районите на Афганистан. А жените се притесняваха за своето бъдеще, какво ще се случи с техните човешки и граждански права, предава VOA

“Като дете Шукрия беше доста буйна. Биеше се с момичетата на нашата улица използваше движения от бойните изкуства. След една година изучаване на муай тай, заведох Шукриа в клуба. Тя се заинтересува и започна да  тренира с мен, работеше усилено. В рамките на една година тя стана член на националния отбор”, разказва Хафиза 

“През 2019 г. получих златен медал от шампионата по муай тай в Абу Даби. Не мога да опиша чувството, което изпитах, когато получих златния медал. Като спортист се чувстваш горд. Защото виждаш знамето на страната си, издигнато по-високо от това на другите нации”, разказва Шукрия. 

“Нейната целеустременост, отдаденост и упорита работа, както ѝ подкрепата на семейството ѝ я кара да изпъкне сред всички останали момичета и да се представи добре”, разказва, Абдул Джамил, треньор на Шукрия. 

“Ако страната ни няма вътрешно политически проблеми, Шукрия може да се развива повече и да участва в олимпийските игри, да спечели медал и да накара Афганистан да се гордее с нея”, допълва той.  

“Несигурността, с която се сблъскваме е сериозен проблем. Тя най-вече ми пречи да напусна дома си. Всички сме свидетели на насилие и заплахи срещу жени всеки ден. А за една шампионка със златен медал е трудно да тренира нормално. В Афганистан не разполагаме с подходящи съоръжения и сигурност. Но аз няма да напусна, защото Афганистан е нашата родина. Тук съм израснала. Винаги съм се опитвала да донеса успех на моята страна. И отчаяно чакам дълготраен мир”, споделя спортистката. 

“В Афганистан има много семейства, които са против техните дъщери да спортуват. Но за щастие моето семейство никога не е било против. Те винаги са подкрепяли момичетата да напредват и да се развиват, и никога не са правили разлика между момчетата и момичетата”, обяснява тя. 

На 15 август 2021 г., два дни след заснемането на тази история - талибанските бунтовници започват да навлизат в столицата на Афганистан. Суровата нова реалност принуждава Шукрия да напусне Афганистан, за да продължи обучението си по муай тай. Сестра ѝ заминава с нея, предава VOA.  

Шукрия казва, че ще продължи да се бори за правата на афганистанските жени, където и да се намира по света.  

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Извънредно заседание на Здравната комисия в НС</p>

Здравната комисия заседава извънредно за финансирането на държавните психиатрии

България Преди 14 минути

Ще бъдат изслушани министрите на здравеопазването и на финансите

.

Нещо „странно“ се случи на мишките, които живяха на МКС в продължение на 37 дни

Любопитно Преди 19 минути

НАСА е изчислила, че на всеки месец в Космоса плътността на костите, които носят тежест, намалява с поне 1 процент

Украйна унищожи руското командване в Херсонска област

Украйна унищожи руското командване в Херсонска област

Свят Преди 8 часа

Бомбата GBU-62 буквално е влязла през вратата на бункера

Израел маха всички мита върху вноса от САЩ

Израел маха всички мита върху вноса от САЩ

Свят Преди 8 часа

Съединените щати са най-близкият съюзник на Израел

Германия конфискува танкер с руски петрол

Германия конфискува танкер с руски петрол

Свят Преди 9 часа

Европейският съюз включи плавателния съд в списъка със санкции срещу Русия

Удължиха помощта за украинските бежанци

Удължиха помощта за украинските бежанци

България Преди 9 часа

Удълженият срок ще бъде използван за финализиране на нова програма за закрила

Бащата на 12-годишното момиче, убито от катастрофа: Не мога да я видя

Бащата на 12-годишното момиче, убито от катастрофа: Не мога да я видя

България Преди 9 часа

Детето пътувало с баба си и дядо си по пътя Плевен - Луковит

Откриха мъртъв четвърти войник на САЩ в Литва

Откриха мъртъв четвърти войник на САЩ в Литва

Свят Преди 10 часа

Войниците бяха в неизвестност от миналия вторник

ДПС-ДПС реши да подкрепи кабинета „Желязков“

ДПС-ДПС реши да подкрепи кабинета „Желязков“

България Преди 10 часа

ДПС-ДПС ще продължи подкрепата си до приемането на еврото

Почина легендарният барабанист на "Щурците"  Георги Марков

Почина легендарният барабанист на "Щурците" Георги Марков

България Преди 11 часа

Той напусна този свят на 73-годишна възраст

<p>Кирилов: Огромна опасност от епидемии след решението на Столична община</p>

Силви Кирилов: Огромна опасност от епидемии след решението на Столична община

България Преди 12 часа

Здравният министър: Столичното здравеопазване не трябва да бъде заложник на политическата ситуация

БСП: Делото срещу Румен Овчаров е прекратено поради липса на престъпление

БСП: Делото срещу Румен Овчаров е прекратено поради липса на престъпление

България Преди 12 часа

Πpoĸypopът oт CГΠ ĸoнcтaтиpa, чe пo пoвдигнaтoтo oбвинeниe нямa извъpшeнo пpecтъплeниe oт Pyмeн Oвчapoв

Сърбите се вдигнаха срещу мина за литий

Сърбите се вдигнаха срещу мина за литий

Свят Преди 13 часа

В Сърбия през последните четири години бяха организирани масови протести и пътни блокади

Кола помете човек на пешеходна пътека в Разград

Кола помете човек на пешеходна пътека в Разград

България Преди 13 часа

Пострадалият е откаран в разградската болница

Протестиращи блокираха булевард в София

Протестиращи блокираха булевард в София

България Преди 13 часа

От „Защита” уточниха, че ако не бъдат изпълнени исканията им, са в готовност за ефективни национални протести

Екшън, полицията гони мъже, откраднали 450 метра медни проводници

Екшън, полицията гони мъже, откраднали 450 метра медни проводници

България Преди 13 часа

В хода на операцията по задържането са се включили екипи на „Специални тактически действия“