П ланирането на американския военен удар срещу йеменските хуси, неволно споделен с журналист от The Atlantic в публично приложение за съобщения, даде на света забележителен поглед върху мисленето на хората, ръководещи външната политика на САЩ, пише Роб Пичета в анализ за Си Ен Ен (CNN).
Но един обмен на реплики беше зашеметяващ не защото разкри нещо ново, а защото не го направи. Вицепрезидентът Джей Ди Ванс, министърът на отбраната Пийт Хегсет и други високопоставени членове на администрацията на Тръмп
говориха с осезаема ярост за Европа.
Настроенията им бяха толкова силни, че Ванс предложи да се спре атаката срещу хусите, които прекъснаха ключови международни корабни маршрути в продължение на месеци, защото това би помогнало на европейските икономики повече, отколкото на американската, пише в своя анализ Роб Пичета.
„Мисля, че правим грешка“, написа Ванс. „3% от търговията на САЩ минава през Суец. 40% от търговията в Европа“. Той имаше предвид Суецкия канал, жизненоважен отрязък от океана, от който зависи голяма част от световната икономика.
„Не съм сигурен, че президентът е наясно колко несъвместимо е това с посланието му за Европа в момента“, добави Ванс. След това, по-късно в размяната на реплики, той написа:
„Просто мразя отново да спасявам Европа“.
Хегсет се аргументира в полза на ударите, но каза на Ванс: „Напълно споделям вашата омраза към европейската позиция да се възползват от нашата щедрост. Това е ЖАЛКО“.
Най-накрая се появи компромис: САЩ ще продължат с ударите, но ще фактурират европейците. „Съгласно искането на президента, ние работим с DOD и State, за да определим как да съставим свързаните с това разходи и да ги наложим на европейците“, пише съветникът по националната сигурност Майкъл Уолц.
Диалогът звучи с разтърсващия конфронтационен тон, който екипът на Тръмп възприе към Европа, особено по отношение на приноса ѝ към НАТО и войната в Украйна, които предизвикаха надпревара на континента за укрепване на собствената му военна подготвеност.
Ванс оглави тази атака, но други с готовност го подкрепиха. В интервю, публикувано в събота, пратеникът на Белия дом, отговарящ за външните отношения каза на подкастъра Тъкър Карлсън, че
„Европа днес е нефункционална“. Той добави още нещо: „Европа умира, за съжаление“.
Имаше малко официални лица на континента, които все още се придържаха към убеждението, че реториката е твърда любов, предназначена да помогне на Европа да стъпи на краката си.
Но посланията показват ясно, черно на бяло, в случай че има някакво място за съмнение: вътрешният кръг на Тръмп споделя интуитивно презрение към европейската зависимост от САЩ. Това не е просто поза: особено на Ванс му е писнало, пише Пичета в своя анализ.
Това ще раздразни европейските столици. Великобритания и Нидерландия се присъединиха към администрацията на Байдън в нанасянето на удари по цели на хусите миналата година, а Лондон предостави подкрепа за зареждане с гориво въздух-въздух за същите удари, които бяха обсъдени в групата в приложението Signal.
Изтичането на тези съобщения също така ще засили опасенията на континента относно привидно силния глас на Ванс във външнополитическите дискусии.
Съобщенията подчертават неговото дълбоко вкоренено разочарование от това, което той смята за кражба, но на което Европа гледа като на взаимноизгодно споразумение, което позволява на разузнаването, военната подкрепа и сътрудничеството в областта на сигурността да текат в двете посоки.
Но докато изтичането на информация беше смущаващо за Белия дом, идеологиите, които разкри, бяха в съответствие с публичния му тон. Посланията са „още един призив за събуждане за истинска европейска отбрана“, написа бившият белгийски премиер Ги Верхофстад в социалната мрежа X. „Кога лидерите на ЕС ще реагират?“.