И зключителният имунитет, на който Израел се радва от десетилетия, постави международното право и неговите институции на ръба. Израел е убивал служители на ООН, забранявал е дейността на БАПОР (Близкоизточната агенция на ООН за подпомагане на палестинските бежанци), отказвал е достъп на представители на ООН и многократно е обиждал организацията и нейните служители.
Това посочва Шахд Хамури за Al Jazeera.
Последователните израелски правителства и техните съюзници са използвали всички възможни средства, за да окажат натиск върху Международния наказателен съд (МНС), за да предотвратят разследванията на израелски престъпления – от директни заплахи за физическо насилие до санкции и клеветнически кампании. Атаките срещу съда се засилиха още повече, след като той издаде заповеди за арест на премиера Бенямин Нетаняху и бившия министър на отбраната Йоав Галант, пише Хамури.
ООН: Израел удари ливанско-сирийски граничен пункт
Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп – ревностен поддръжник на Израел – вече подписа указ за повторно налагане на санкции срещу служители на МНС. Това е само част от поредицата му решения – включително изтеглянето на САЩ от Парижкото споразумение за климата и Световната здравна организация – които представляват пряк удар срещу международния мултилатерализъм. Във вторник президентът на САЩ демонстрира пълното си незачитане на международното право, като заяви намерението си да „поеме контрола“ над Газа и да „я притежава“, коментира още Хамури за Al Jazeera.
Всички тези развития повдигат въпроса дали настоящата глобална система, ръководена от ООН, подлежи на спасение, посочва тя.
Въпреки че ООН беше създадена през 1945 г. с цел „да спаси следващите поколения от бедствието на войната“, тя до голяма степен не успява да предотврати и да спре конфликти вече десетилетия наред. Нейното създаване бележи началото на епоха на „мир за някои“ – мир за икономически развитите държави, които водят прокси войни в бившите си колонии, смята авторът на Al Jazeera.
Read "It is time to move the UN and international law out of the West" on SmartNews: https://t.co/sgaGdXlvqc #SmartNews
— Gene Melius (@gene_melius2) February 6, 2025
Трябва ли тогава напълно да се откажем от идеята за международен правов ред?
Пред лицето на непосредствената заплаха от климатичните промени и бързата милитаризация става ясно, че имаме нужда от система, която да обединява хората под идеала за справедливост. Различни мислители вече са предложили международен правен ред, който да не фаворизира силните, посочва Шахд Хамури.
Например видният чилийски юрист Алехандро Алварес предложи „ново международно право“ още преди 70 години. В периода, когато е съдия в Международния съд на ООН (1946-1955), той се аргументира, че европейската правна традиция, върху която е изградена голяма част от международното право, е неадекватна за разрешаване на правни въпроси в региони като Америка, припомня авторът Al Jazeera.
В редица особени мнения по разглеждани от него дела Алварес настоява за „ново международно право“, което да отразява историческия момент на деколонизация по света и да отчита интересите на освободените от колониализъм държави, посочва Шахд Хамури.
Израел забранява Агенцията на ООН за палестинските бежанци
По това време страните от Глобалния юг правят ясен опит да използват международното право в своя полза. Въпреки това икономически напредналите държави прилагат влиянието си, за да елиминират тези усилия, твърди Хамури.
Днес сме на исторически кръстопът, в който тези усилия трябва да бъдат възобновени, ако искаме идеята за международен правен ред да оцелее. Действията в защита на Палестина могат да бъдат движещата сила, тъй като геноцидът в Газа е емблематичен за по-широките модели на доминация и експлоатация, които определят настоящата световна система, посочва тя.
Вече има усилия от страна на държави от Глобалния юг за изключване на Израел от ООН. Петиция, подписана от 500 юристи, също призовава Общото събрание на ООН да отнеме членството на Израел, за да запази легитимността си.
След като Израел го обяви за "персона нон грата": ООН изрази пълна подкрепа за Гутериш
В отговор Конгресът на САЩ изпрати писмо до генералния секретар на ООН Антониу Гутериш с предупреждение, че ще спре финансирането на организацията, ако такъв вот бъде проведен. Макар влиянието на САЩ в ООН да не е тайна, публичната заплаха за отнемане на финансирането, ако организацията изпълни нормалните си функции, представлява форма на икономическа принуда, която подкопава авторитета на ООН и основите на международното право, пише авторът на Al Jazeera.
Ако САЩ решат да спрат финансирането на цялата ООН, отговорът е ясен – преместване на организацията извън САЩ и крепостта Европа в държава от Глобалния юг. Преместването на централата на ООН извън Ню Йорк би намалило драстично разходите, би насърчило подкрепата от Глобалния юг и би позволило по-активното му участие. Това би решило и проблема с международна правна институция, чиято централа е в държава, която систематично извършва престъпленията, срещу които тази институция е създадена да се бори, категорична е Шахд Хамури.
На институционално ниво историята ясно показва необходимостта от премахване на структури, които затвърждават имперската власт, като Съвета за сигурност на ООН, Международния валутен фонд и Световната банка. Призиви за премахването на тези институции са отправяни още от водещи фигури на деколонизационното движение като Томас Санкара и Амилкар Кабрал. Като платформи за гласовете на Глобалния юг Общото събрание на ООН и Международният съд на ООН трябва да бъдат овластени – нещо, което алжирският съдия Мохамед Беджуи подчертава многократно.
ООН с остри критики към Израел заради операцията на Западния бряг
Освен това настоящият момент може да бъде използван за бързи законодателни промени на международно ниво, които да надграждат предишните усилия за създаване на нов международен правен ред. Островни държави от Тихоокеанския регион вече предизвикват ограниченията на международното право, като настояват Международният съд на ООН да се произнесе по въпроса за отговорността на държавите за климатичните промени.
Прогресивният интернационал – коалиция от прогресивни организации по света – наскоро възобнови някои от тези усилия, като стартира проект за създаване на нова международна икономическа рамка, посочва Хамури.
Настоящият момент на геноцид, неоколониализъм, климатична криза и безнаказаност ни задължава да си представим един нов световен ред. Цинизмът е лукс, който не можем да си позволим. Нужно е да започнем изграждането на нова международноправна система, основана на справедливост, а не на власт, категорична е Шахд Хамури.
Този коментар изразява личното мнение на автора и може да не съвпада с позициите на редакцията на Al Jazeera и на Vesti.bg като цяло.
Припомняме и тази галерия от нашия архив:
* Във видеото: Израел забрани дейността на Агенцията на ООН за палестинските бежанци
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!