Б лизо 1000 души може да са загинали след като циклонът "Чидо" удари Майот в Индийския океан, съобщава висшият служител на острова.
Префектът на Майот Франсоа-Ксавие Бьовил заяви пред местната телевизия:
„Мисля, че има няколкостотин загинали, може би ще се доближим до хиляда, дори до хиляди... предвид жестокостта на това събитие.“
Той обаче заяви, че в момента е „изключително трудно“ да се получи точен брой.
Спешните работници, изпратени от Франция и близкия френски департамент Реюнион, се надпреварват да откриват оцелели и да възстановяват услугите вследствие на най-тежкия циклон, връхлетял острова от близо век.
Мощен циклон връхлетя френския остров Майот в Индийския океан, има "няколкостотин" жертви
Франция използва кораби и военни самолети като част от реакцията си.
Говорителят на френската гражданска сигурност Александър Жуасар заяви пред новинарския канал France 2: „Следващите минути и часове са много важни".
В събота „Чидо“ нанесе големи щети, като бяха засегнати и близките острови Коморски острови и Мадагаскар, а сега циклонът удари и Мозамбик.
От Meteo-France съобщиха, че "Чидо" е най-силната буря, връхлитала островите от повече от 90 години.
Ветровете със скорост над 200 км/ч откъсват покриви на къщи и разрушават множество сгради.
Майот е беден отвъдморски департамент на Франция и е разположен на два основни острова на около 805 км от източния бряг на Африка.
Президентът Еманюел Макрон заяви: „Мислите ми са с нашите сънародници в Майот, които преживяха най-ужасните няколко часа и които, за някои, загубиха всичко, загубиха живота си.“
Макрон трябва да проведе извънредна среща за кризата около 18:00 ч. местно време.
Тя идва в момент, когато главното летище и болницата са претърпели сериозни щети от циклона, заяви новият министър-председател Франсоа Байру.
Той заяви, че много хора, живеещи в несигурни бараки в бедняшките райони, са били изложени на сериозен риск от циклона.
Видеозапис от френската жандармерия показва останките на стотици импровизирани къщи, разхвърляни по хълмовете.
Мохамед Ишмаел, който живее в столицата на Майот - Мамудзу, разказва пред агенция Ройтерс:
„Честно казано, това, което преживяваме, е трагедия, чувстваш се като след ядрена война... Видях как цял квартал изчезна“.
Една от болниците в Майот съобщи, че девет души са в критично състояние, а други 246 са ранени.
Френското министерство на вътрешните работи обаче заяви, че е трудно да се получи точна информация за броя на жертвите.
Междувременно циклонът до голяма степен е прекъснал достъпа до интернет на острова, който според NetBlocks е „почти изцяло изключен от мрежата за повече от 36 часа“.
Интернет наблюдателят добави, че свързаността е на около „16 % от обичайните нива“.
Франция изпраща подкрепления и помощ
Министерството съобщи, че в помощ на местните спасители и пожарникари от Майот и близкия Реюнион са изпратени 1 600 служители на полицията и жандармерията.
С военни самолети и кораби също така се доставят доставки.
Населението на Майот е малко над 300 000 души, като според френското вътрешно министерство повече от 100 000 от тях са мигранти без документи.
Това е най-бедният регион в страната, който от десетилетия се бори със сушата, недостатъчните инвестиции и насилието на бандите.
Циклонът „Чидо“ вече е достигнал сушата в Мозамбик на африканския континент, където Детският фонд на ООН (УНИЦЕФ) заяви, че провинция Кабо Делгадо, в която живеят около два милиона души, е била силно засегната.
„Много домове, училища и здравни заведения са частично или напълно разрушени и ние работим в тясно сътрудничество с правителството, за да осигурим непрекъснатост на основните услуги“, заявиха от организацията.
„Въпреки че правим всичко възможно, спешно е необходима допълнителна подкрепа.“
Говорителят на УНИЦЕФ за Мозамбик Гай Тейлър заяви във видеоклип, че сега общностите са изправени пред перспективата да бъдат откъснати от училищата и здравните заведения за седмици.
Малави и Зимбабве също са изготвили планове за действие при извънредни ситуации, като и двете страни предупреждават, че може да се наложи да евакуират ниско разположени райони поради наводнения.
От декември до март е сезонът на циклоните в югоизточната част на Индийския океан, а през последните години южната част на Африка беше връхлетяна от поредица силни бури.
През 2019 г. циклонът „Идай“ уби повече от 1300 души в Мозамбик, Малави и Зимбабве, а циклонът „Фреди“ взе повече от 1000 жертви в няколко държави през миналата година.
Циклоните водят до риск от наводнения и свлачища, а застоялата вода по-късно може да предизвика епидемии от болестта холера, предавана по воден път, както и от треска денга и малария.
Проучванията показват, че циклоните се влошават поради изменението на климата.
Те могат да доведат до това, че бедните страни в Южна Африка, които имат незначителен принос за глобалното затопляне, ще трябва да се справят с големи хуманитарни кризи, което подчертава призива им за повече помощ от богатите държави.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!