В централния индийски щат Мадхя Прадеш стотици ловци на диаманти прекарват дните си в мините на област Пана. Пана е сред най-изостаналите региони на страната – жителите й се сблъскват с бедност, недостиг на вода и безработица. Но също така е дом на повечето диамантени резерви в Индия и остава основна дестинация за тези, копнеещи да намерят скъпоценния камък.
“Чувствам се зле, ако не търся диаманти. Това е като наркотик”, сподели 67-годишният Пракаш Шарма.
Prakash Sharma, a 67-year-old diamond hunter in India, speaks with the passion of a drug addict when it comes to searching for diamonds. pic.twitter.com/kunJQ1wbip
— Cognified Journal (@TLDR_Bytes) October 14, 2024
Докато повечето мини се управляват от федералното правителство, държавните служители отдават под наем малки парчета земя на бъдещи миньори всяка година на номинални цени. Въпреки това, диамантените мини на Пана, които някога са били известни с големите си и редки находки, сега са в упадък. Резервите им са изчерпани поради прекомерния добив през годините.
Въпреки този спад, обнадеждените миньори продължават мисията си. Те трябва да предадат находките си на правителствената служба за диаманти, която оценява камъните и ги продава на търг. След приспадане на възнагражденията и данъците, приходите се изпращат обратно на миньорите – горчиво-сладка награда за неуморното им копаене.
Nearly 11 Carat Diamond Worth Rs 5 Million Found In Madhya Pradesh Mine https://t.co/1l0GSr7zvL pic.twitter.com/FcQK2PwNVo
— NDTV (@ndtv) July 22, 2020
Шарма каза, че е започнал да копае диаманти през 1974 г., веднага след като е завършил училище, следвайки стъпките на баща си, който някога е бил известен ловец на диаманти в неговото село. Скоро след това той е ударил джакпота, след като намира шесткаратов диамант, който е струвал цяло състояние преди 50 години.
"Искам да продължа да правя това, вместо да получа нископлатена държавна работа", споделя той.
Шарма е сред хилядите мъже – млади и стари – които прекарват дните си в мините, надявайки се да забогатеят и да избягат от цикъла на бедността. Миньорите започват да копаят чакъл в ранните часове на сутринта. След това го измиват, изсушават и пресяват, търсейки диаманти до залез слънце. Семействата им помагат в работата.
За мнозина ловът на диаманти е семейна традиция, предавана от поколения. Индия винаги е играла ключова роля в диамантената индустрия. В продължение на повече от 3000 години това беше единственият източник на диаманти в света. Това се промени през 18-ти век с открития в Бразилия и Южна Африка. Но наследството на Панна като център за диаманти все още издържа.
Until the discovery of diamonds in South Africa in 1896, India was the only source for diamonds to the world. pic.twitter.com/f0tUXLFaCX
— Clio's Chronicles (@CliosChronicles) May 23, 2022
Областната мина Majhgawan, управлявана от контролираната от държавата Национална корпорация за развитие на минералите (NMDC), е единственият организиран източник на диаманти в страната. NMDC започва да добива през 1968 г. и до 2024 г. е извлякла над 1,3 милиона карата диаманти.
Няколко жители казаха на BBC Hindi, че съществува голям пазар за незаконно добити диаманти, но точните данни за търговията не са известни. Дилър на черния пазар, който не искаше да бъде назован, сподели, че хората продават находките си незаконно, за да избегнат данъци и да осигурят бързи плащания. “Ако преминат през официални канали, те получават плащане само след като диамантът бъде продаден на търг, което понякога може да отнеме години,” обясни той.
Длъжностни лица признават, че е имало спад в броя на диамантите, депозирани за държавни търгове. През 2016 г. офисът е получил 1133 диаманта, но броят им се е свил до едва 23 през 2023 г.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!