П олша стана първата държава от Централна и Източна Европа, която официално е определена като „развит пазар” според индекса „FTSE Russell”.
Така от тази година тя е една от 25-те развити икономики в съвременния свят. Нещо повече. Полша е първата страна от повече от десетилетие, която прави тази крачка.
Според Кейтълс Кетелс, главен икономист в „The Boston Consulting Group”, „полският икономически успех е невероятна история и то таква, която хората не са очаквали непременно да се случи”.
Тази история изглежда още по-впечатляваща на фона на това, че нито една друга от държавите от бившия съветски блок не е успяла да постигне полския икономически успех. Всички те остават „развиващи се пазари”.
През миналата година реалният брутен вътрешен продукт на Полша се е увеличил с 4,6% на годишна база, което е най-силният растеж от 2011 г. насам, а през 2018 г. се очаква ускоряване до 5%. Полската икономика в момента работи при почти пълна заетост. По данни на Международния валутен фонд, през 2020 г. БВП на Полша ще надхвърли тези на Швеция и Швейцария.
През последните няколко години Полша претърпя технологична и индустриална еволюция водена от услугите с висока добавена стойност, научноизследователската и развойна дейност, финансовите технологии и ИТ.
Това доведе до бърз икономически растеж, създаване на работни места и бум на чуждестранните инвестиции. Полската икономика се насочи към индустрии с по-висока добавена стойност, като стана един от лидерите на световната индустрия за бизнес услуги.
Поляците са изключително предприемчива нация. Всеки пети от тях планира да започне собствен бизнес в следващите 3 години, което е доста над средното за ЕС. Така в страната се създава силна предприемаческа класа. Общо 67% от БВП на Полша се генерира от малкия и среден бизнес.
Според Световната банка, полската комбинация от контролирана инфлация и гъвкав обменен курс намалява влиянието на външните сътресения върху икономиката.
Поддържането на по-нисък от реалния валутен курс подкрепи растежа на Полша по време на световната финансова криза от 2007-2008 г., докато повечето европейски страни преминаха през дълбоки рецесии.
А негативните последствия за Полша от последвалия период на ултра ниска инфлация в еврозоната бяха по-слаби в сравнение с други страни от ЕС без гъвкав обменен курс, като България.
Сега на фона на забавяне износа, полската икономика във все по-голяма степен е движена от европейските фондове, инвестициите и нарастването на вътрешното търсене.
ЕК предава Полша на Съда на ЕС
Защо полската икономика върви толкова добре
"Голдман сакс": Догодина страните от Централна и Източна Европа излизат от кризата
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!