П арадоксално, но в една от водещите страни в света, която се конкурира със САЩ и Европейския съюз в сферите на търговията, промишлеността, а в последните години дори и в потреблението и технологиите, седящите тоалетни са рядкост.
Такива има на някои модерни летища и в луксозните хотели. За много китайци външната тоалетна или дори природата са нормалното място за извършване на естествените нужди.
В по-голямата част от Китай клякането е норма. Обществените тоалетни често се състоят от малко повече от една дупка в земята.
Усамотението е на практика невъзможно, тъй като вътрешните преградни стени на тоалетните определено не предразполагат към такова. Срещу стандартната такса от 0.50 юана (30 ст.), изпитващият нужда гражданин получава освен достъп до дупка, така и малко квадратно парче хартия. Лукс като течаща вода няма на много от въпросните места.
И под течаща вода се има в предвид не само чешма, но и система за почистване на тоалетната. За последното се грижат камиони, които събират и извозват събрания отпадък всеки ден. Въздухът около тоалетните обикновено е наситен с несравнима и непоносима миризма.
По данни на Световната здравна организация Китай е на 8 място в света по дял на хората, които използват природата за естествените си нужди, като само 64% от населението на страната има достъп до тоалетни с течаща вода.
В някои градове положението е доста по-добро, отколкото в други. В Пекин за Олимпийските игри през 2008 г. бяха изградени 747 нови обществени тоалетни по западен модел.
В по-бедните квартали и вътрешността на страната обаче проблемът с хигиената е сериозен. Ето защо всяка нова тоалетна с биде и седалка е истинско чудо.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!