П екин изпраща репортери в китайските градове, за да разкажат за културата, технологиите и туризма. Това, което липсва, казват анализатори, е нецензурирана картина на Китай и неговите нарушения на човешките права.
Това съобщава кореспондентът на Voice of America (VOA), Виктория Амунга в своя репортаж.
Кенийският журналист Зубейда Канану все още мисли за пътуването си до Китай през юли, което променя светогледа ѝ.
Канану, редактор на новини и президент на гилдията на редакторите в Кения, казва, че е била сред петимата старши журналисти на медийна обиколка, спонсорирана от китайското посолство.
“Визитата ни показа как медиите са се развили в Китай. Журналистите там използват изкуствен интелект и ChatGPT”, разказва Канану.
Той пише за Мао Цзедун, основателят на комунистически Китай. Нейната статия, публикувана в местния всекидневник на Кения, е една от многото истории за Китай, които тя подготвя. Пътуването даде на Канану възможност да общува с хората в Китай.
Китай гледа на тези пътувания като на ключов културен обмен, казва говорителят на китайското посолство Лю Пеню пред VOA.
“Медийното сътрудничество може не само да подобри нивото на самите медии, но и да спомогне за задълбочаване на политическия, икономическия, социалния и културния обмен и сътрудничеството между страните“, посочва той.
Усилията на Китай включват спонсориране на престурове в Китай и дори изпращане на някои журналисти в Синдзян, регион, където западните медии обвиняват Пекин в нарушения на човешките права.
“Китай буквално иска по много мрачен начин да отведе чуждестранните журналисти на мястото, където се случват тези човешки жестокости”, казва Джойс Хо от Фондацията за правата на човека.
Китай се стреми да подобри имиджа си в чужбина, като развива международна медийна мрежа и подписва споразумения с местни медии от Европа, Латинска Америка и Африка, според Международната федерация на журналистите.
В Кения Пекин създаде медийни къщи, в които работят стотици местни журналисти.
Китайските телевизионни оператори се стремят да се конкурират със западните медии със съдържание на местни езици, включително суахили.
Въпреки че финансираните от Китай големи инфраструктурни проекти са видими примери за влиянието на Пекин на континента, приемането на местни журналисти от цял свят, казват експерти, е по-фин подход с мека сила.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!